Washington pokračuje v tlaku na spojencov, aby nespolupracovali s čínskou firmou. Biely dom prehodnotí zdieľanie informácií so všetkými spojencami, ktorí používajú zariadenia čínskej firmy Huawei.

Nebude pritom hľadieť na rozdiel medzi ich využitím v hlavných a okrajových častiach 5G sietí. Pred niekoľkými dňami to oznámil Robert Strayer, ktorý na americkom ministerstve zahraničia zodpovedá za kybernetickú bezpečnosť. Pozícia Spojených štátov a ich spojencov je podľa neho ohrozená, ak Huawei alebo akýkoľvek iný nedôveryhodný dodávateľ získa prístup do akejkoľvek časti telekomunikačnej siete 5G.

Americké ministerstvo spravodlivosti už koncom januára obvinilo Huawei z 23 trestných činov. Okrem iného z krádeže robotickej technológie „Tappy“ od spoločnosti T-Mobile. Američania dlhodobo varujú pred spoluprácou s firmou a vyvíjajú veľký tlak na spojencov z Európskej únie, aby voči čínskym technologickým firmám zasiahli.

Medzi krajiny, ktoré sa v nejakej forme voči Huawei vymedzili, patrí aj Česká republika. Štátnym zamestnancom, ktorí používajú zariadenia od tejto spoločnosti, zakázala napájať sa na sieť ministerstiev. Huawei všetky obvinenia odmieta. „V tridsaťročnej histórií našej spoločnosti nebolo nikdy preukázané, že by spoločnosť Huawei spravila akýkoľvek prehrešok v kybernetickej bezpečnosti,“ vyhlásila hovorkyňa Magda Teresa Partyka.

Zdroj: Cybersec