Vyhorené batérie z ISS dopadli na povrch v okolí Mexického zálivu.

Čo sa práve stalo? Vesmírne agentúry neustále monitorujú a často usmerňujú úlomky, ktoré sa dostanú do zemskej atmosféry, pričom zvyčajne určia, že riziko poškodenia je minimálne. Väčšina materiálu zhorí v atmosfére a to, čo sa dostane na povrch, zvyčajne dopadne do oceánu. To však nebol prípad jedného obyvateľa Floridy.

Minulý mesiac narazil do strechy domu v meste Naples na Floride zvláštny valcovitý objekt, ktorý prerazil dve poschodia a takmer zasiahol človeka vo vnútri. Majiteľ domu pátra po tom, kto je za to zodpovedný, a má podozrenie, že úlomky pochádzajú z medzinárodnej vesmírnej stanice. Bezpečnostný bulletin Európskej vesmírnej agentúry (ESA) zo 7. marca varoval, že deväť použitých batérií z ISS s celkovou hmotnosťou 2,6 tony sa nasledujúci deň dostane do atmosféry.

Odpad krúžil okolo Zeme od januára 2021 na rozpadajúcej sa obežnej dráhe. Nie je prekvapením, že väčšina odhadovanej dráhy spadla nad oceán. Zasiahla však aj časti Mexika, Floridy, strednej Európy a Blízkeho východu. Hoci agentúra predpovedala, že niektoré kúsky prežijú návrat do atmosféry, stále hodnotila pravdepodobnosť zranení ako „veľmi nízku“.

Po viacerých revíziách bolo konečné odhadované okno dopadu medzi 18:30 a 20:08 UTC. Astronóm Jonathan McDowell oznámil dopad o 19:29 UTC medzi Mexickým zálivom a Kubou. Obyvateľ Neapola Alejandro Otero však reagoval na McDowella fotografiami kovového valca, ktorý v ten deň narazil do jeho strechy a dvoch poschodí. Otero v tom čase nebol doma, ale jeho syn áno.

Našťastie sa nikomu nič nestaloe. Oterova kamera v hniezde zaznamenala zvuk nárazu o 19:34 UTC – v rámci okna ESA a len päť minút po McDowellovom čase. Úrady nepotvrdili, že objekt pochádzal z ISS. Tento incident je druhým prípadom v priebehu niekoľkých týždňov, keď ESA zaznamenala nekontrolovaný návrat do atmosféry.

Vo februári úradníci potvrdili pád družice, ktorá sa od roku 2011 nachádzala na pomaly sa rozpadajúcej obežnej dráhe. Hoci riziko poškodenia alebo zranenia vesmírnym odpadom nie je nulové, jeho návrat na Zem je bezpečnejší ako jeho ponechanie vo vesmíre, kde by mohol vytvoriť ďalší vesmírny odpad a potenciálne ohroziť budúce cestovanie do vesmíru. Otero si myslí, že vesmírne agentúry by mali urobiť viac pre to, aby sa vesmírny odpad v atmosfére úplne rozpadol.

Zdroj