Spoločnosť chce, aby si používatelia kupovali jej komerčný balík na úpravu dokumentov.

Microsoft dal jasne najavo, že WordPad je určený na odchod do dôchodku. V nedávno zverejnenom dokumente sa uvádza konkrétny časový plán ukončenia používania tohto dlhoročného softvéru, čo naznačuje, že k jeho zániku môže dôjsť skôr, ako sa predpokladalo. Spoločnosť oznámila vyradenie WordPadu v septembri 2023 a uviedla, že základný textový editor systému Windows už nebude dostávať aktualizácie.

Následne bol WordPad úplne odstránený z náhľadového zostavenia 26040 systému Windows 11. Teraz spoločnosť zverejňuje podrobnosti o tom, ako a kedy bude program postupne vyradený z integrovaných softvérových nástrojov systému. Podľa nedávno zverejneného článku firma týkajúceho sa zdrojov pre zastarané funkcie bude WordPad odstránený zo všetkých podporovaných edícií systému počnúc verziou 24H2 systému Windows 11 a Windows Server 2025.

Očakáva sa, že Windows 11 24H2, ďalšia veľká aktualizácia systému bude používateľom sprístupnená v druhej polovici roka 2024. Firma vysvetlila IT odborníkom, že v rámci procesu odstraňovania softvéru budú odstránené tri rôzne binárne súbory spojené s aplikáciou WordPad. Tento zoznam zahŕňa súbory wordpad.exe, wordpadfilter.dll a write.exe. Programátori by sa preto mali zdržať implementácie priamej závislosti od týchto binárnych súborov a samotnej „značky“ WordPad.

Po odstránení aplikácie už systém Windows nebude mať zabudovanú predvolenú čítačku dokumentov vo formáte rich-text. Spoločnosť navrhuje, aby používatelia pre zložité úlohy spracovania textu prešli na Word alebo na Poznámkový blok pre obyčajné textové dokumenty (.txt). Hoci Poznámkový blok zostáva neoddeliteľnou súčasťou systému, MS Word je komerčný softvér, zatiaľ čo WordPad bol k dispozícii bez dodatočných nákladov.

WordPad bol pôvodne uvedený so systémom Windows 95 ako funkčne bohatá náhrada základného textového editora, ktorý bol súčasťou systému Windows od éry systému Windows 1.x (Write). Microsoft program priebežne aktualizoval a vylepšovala s každou ďalšou edíciou systému, pričom zaviedla „moderné“ funkcie, ako je podpora Unicode (Windows XP), podpora súborov Word DOC (Vista) a používateľské rozhranie v štýle Ribbon (Windows 7).

Súčasný trh s nástrojmi na spracovanie textu ponúka dostatok možností vrátane bezplatných online služieb a alternatív, ktoré sú úplne offline, ako napríklad LibreOffice. Okrem WordPadu sa v nadchádzajúcich aktualizáciách systému (alebo v ďalšom údajnom vydaní systému Windows) odstráni aj jazyk VBScript, ktorý bude k dispozícii ako voliteľná funkcia na vyžiadanie a potom bude vyradený, ako aj protokoly TLS 1.0 a TLS 1.1 a diagnostický nástroj podpory.

Zdroj