Notebooky s procesorom Snapdragon X Elite prídu ešte tento rok.

Keď Qualcomm minulý rok oznámil procesor Snapdragon X Elite pre notebooky, spoločnosť potvrdila, že zariadenia poháňané týmto čipom sa začnú dostávať na trh v polovici roka 2024. S blížiacim sa maloobchodným uvedením sa na webstránkach s benchmarkami začali objavovať viaceré zoznamy týchto pripravovaných notebookov, ktoré nám poskytujú určité informácie o ich výkone.

Začiatkom tohto týždňa sa na Geekbench objavil neohlásený notebook Lenovo poháňaný SoC Snapdragon X Elite s číslom modelu „4810UV0100“. Zariadenie dosiahlo pôsobivých 14 254 bodov vo viacjadrových testoch a 2 427 bodov v jednojadrových benchmarkoch, čo je v oboch prípadoch viac alebo aspoň podobné skóre, aké dosiahli porovnateľné procesory Intel a AMD x86-64.

Pre porovnanie, procesor Core i9-13900H zvyčajne dosahuje približne 2 400 bodov v jednojadrových a 11 000 bodov vo viacjadrových benchmarkoch v programe Geekbench 6.2, zatiaľ čo procesor AMD Ryzen 9 8945HS dosahuje približne 2 632 bodov v jednojadrových a 13 155 bodov vo viacjadrových testoch. To naznačuje, že nový čip by mohol ponúknuť podobný výkon v jednom jadre ako vlajkové mobilné čipy Intel a AMD, zatiaľ čo jeho výkon vo viacerých jadrách by mohol byť v skutočnosti o niečo lepší.

Nový výsledok benchmarku sa objavil deň predtým, ako Qualcomm oficiálne vyhlásil, že čip je rýchlejší ako najnovšie mobilné procesory Intel Meteor Lake, Core Ultra 9 185H a Core Ultra 7 155H. Oba čipy Intel síce ponúkajú 16 jadier (6 výkonnostných a 8 úsporných), ale prvý z nich má maximálnu rýchlosť turba 5,1 GHz, zatiaľ čo druhý môže dosiahnuť až 4,8 GHz.

Podľa Qualcommu je X Elite o 51% rýchlejší ako Core Ultra 9 185H v jednovláknových pracovných záťažiach pri použití rovnakého množstva energie a spotrebuje o 65% menej batérie, pričom ponúka podobný výkon. Vo viacvláknových aplikáciách je X Elite údajne o 41% rýchlejší ako Core Ultra 9 185H pri použití rovnakého množstva energie a spotrebuje o 58% menej energie pri podobnej úrovni výkonu.

Na rýchle osvieženie uvádzame, že Snapdragon X Elite je najnovší procesor spoločnosti pre notebooky založený na technológii ARM, ktorý je vybavený 12 vlastnými 4nm jadrami CPU „Oryon“ taktovanými na frekvencii až 3,8 GHz s jedno- a dvojjadrovým boostom až do 4,3 GHz. Zariadenia poháňané novým čipom sa začnú objavovať v maloobchodných predajniach už čoskoro a môžeme očakávať, že niektorí z najväčších výrobcov PC ho použijú vo svojich nových notebookoch.

Zdroj