Problémy s údržbou rakety SpaceX odložili pôvodný štart naplánovaný na minulú stredu.

Soul v piatok oznámil, že prvý juhokórejský orbitálny modul úspešne odštartoval na ročnú misiu zameranú na pozorovanie Mesiaca, pričom náklad zahŕňa novú sieť odolnú voči narušeniu, ktorá slúži na posielanie údajov z vesmíru. Danuri sa nachádzal na rakete Falcon 9, ktorú z Mysu Canaveral na Floride vypustila letecká spoločnosť SpaceX Elona Muska. Jeho cieľom je dosiahnuť Mesiac do polovice decembra. „Prvý juhokórejský lunárny orbiter Danuri odletel do vesmíru 5. augusta 2022 o 8.08 h,“ uviedlo ministerstvo vedy Soulu na Twitteri a zdieľalo video, na ktorom je vidieť, ako raketa odštartovala a za sebou ťahá obrovský stĺp dymu a plameňov.

„Danuri bude prvým krokom k Mesiacu a vzdialenejšiemu vesmíru,“ uviedlo, čím zrejme narážalo na ambiciózny vesmírny program krajiny, ktorý zahŕňa plány na misiu na Mesiac do roku 2030. SpaceX uviedla, že štart bol úspešný. „Nasadenie KPLO potvrdené,“ uviedla s odkazom na Danuri, pričom použila skratku jeho oficiálneho názvu Korea Pathfinder Lunar Orbiter. Počas svojej misie bude modul používať šesť rôznych prístrojov vrátane vysoko citlivej kamery, ktorú poskytla NASA, na výskum vrátane skúmania povrchu Mesiaca s cieľom identifikovať potenciálne miesta pristátia. Jeden z prístrojov bude vyhodnocovať sieťovú vesmírnu komunikáciu odolnú voči narušeniu, čo je podľa juhokórejského ministerstva vedy svetový unikát.

Danuri sa tiež pokúsi vyvinúť bezdrôtové internetové prostredie na prepojenie satelitov alebo prieskumných vesmírnych lodí, dodali. Ďalší prístroj, ShadowCam, bude zaznamenávať snímky trvalo zatienených oblastí okolo pólov Mesiaca, kam nedosiahne slnečné svetlo. Vedci tiež dúfajú, že modul nájde skryté zdroje vody a ľadu v oblastiach Mesiaca vrátane trvalo tmavých a chladných oblastí v blízkosti pólov. „Je to veľmi významný míľnik v histórii kórejského vesmírneho výskumu,“ povedal Lee Sang-ryool, vedúci Kórejského inštitútu pre výskum vesmíru, vo videu premietanom pred štartom. „Danuri je len začiatok, a ak budeme odhodlanejší a oddanejší vývoju technológií na cestovanie do vesmíru, v blízkej budúcnosti budeme schopní dosiahnuť Mars, asteroidy a podobne.“

Juhokórejskí vedci tvrdia, že Danuri (ktorého stavba trvala sedem rokov) vydláždi cestu k ambicióznejšiemu cieľu krajiny, ktorým je pristátie na Mesiaci do roku 2030. „Južná Kórea sa stane siedmou krajinou na svete, ktorá vypustí bezpilotnú sondu na Mesiac,“ povedal pre agentúru AFP predstaviteľ Kórejského inštitútu pre výskum letectva a kozmonautiky. „Dúfame, že tým, čo má Danuri zistiť, budeme naďalej prispievať k celosvetovému poznaniu Mesiaca.“ Danuri vypustila súkromná spoločnosť SpaceX, ale Južná Kórea sa nedávno stala jednou z mála krajín, ktoré úspešne vypustili jednotonový náklad pomocou vlastných rakiet.

V júni úspešne odštartovala domáca trojstupňová raketa s prezývkou Nuri, ktorej vývoj trval desať rokov a stál 1,5 miliardy dolárov, a na druhý pokus po neúspechu v októbri minulého roka vyniesla na obežnú dráhu družicu. Tento štart (spolu s piatkovým štartom družice Danuri) pomáha Južnej Kórei priblížiť sa k dosiahnutiu jej vesmírnych ambícií. V Ázii majú Čína, Japonsko a India pokročilé vesmírne programy a Severná Kórea, ktorá má jadrové zbrane, tiež preukázala schopnosť vypúšťať satelity. Balistické rakety a vesmírne rakety využívajú podobnú technológiu a Pchjongjang v roku 2012 vyniesol na obežnú dráhu 300-kilogramovú družicu, čo Washington odsúdil ako skrytý raketový test.

Zdroj