Najnovšie zmeny v navigačnej službe sú vítané, hoci sme ich zatiaľ nemohli otestovať v Európe.

Ak existuje nejaká navigačná aplikácia, ktorá je populárna, tak sú to Mapy Google. Služba má mnoho zaujímavých funkcií a nástrojov, pričom jeden z nich nám umožňuje lokalizovať mobilný telefón. Tento gigant v oblasti vyhľadávačov ju však neustále aktualizuje o nové funkcie, z ktorých niektoré sú založené na umelej inteligencii. Sľubujú obnovenie používateľského zážitku, a preto sa ich už nemôžeme dočkať.

Gemini znamená pre Google veľa: je to jeho nová aplikácia, ktorá nahrádza Google Bard a približuje túto generatívnu umelú inteligenciu k nášmu mobilu, je to aj nový názov asistenta  a na dôvažok je to hlavný názov jazykového modelu. Spoločnosť z Mountain View už nejaký čas zavádza inovácie v oblasti umelej inteligencie do všetkých svojich služieb a robí ich inteligentnejšími. Výnimkou nie sú ani Mapy Google s futuristickým vyhľadávaním polohy a tieto tri nové funkcie predstavené pred niekoľkými týždňami.

Po prvé, keď označujeme funkciu vyhľadávania ako „futuristickú“, robíme tak z určitého dôvodu. Mapy budeme môcť požiadať presne o to, čo hľadáme. Predstavme si, že si chceme dať kávu, no doteraz sme zadávali „kaviareň“, ale odteraz to budeme robiť s presnejšími výrazmi, napríklad „konkrétna kaviareň, kde podávajú kolumbijskú kávu“.

Vďaka generatívnej umelej inteligencii Mapy pochopia našu požiadavku a poskytnú nám výsledky rozdelené do kategórií. V tomto zmysle využíva 250 miliónov miest a viac ako 300 miliónov používateľských recenzií a získava z nich informácie. Znie to ako kúzlo, však? Druhá novinka je nemenej dôležitá: klasifikácia najlepších zoznamov podľa miest.

Keď navštívime nové miesto, môžeme si z verejných zoznamov používateľov vytiahnuť najzaujímavejšie miesta. Tento typ odporúčaní sa posunul o krok ďalej a teraz sa zobrazí v klasifikácii, aby sme ľahšie našli tie najlepšie. Nakoniec opäť súvisí s umelou inteligenciou a možnosťou vyhľadávania zaujímavých miest. AI teraz dokáže nájsť najodporúčanejšie miesta od komunity, pričom pridáva aj bonus: pridáva zhrnutia s fotografiami a komentármi.

Tieto zmeny zlepšujú mapy a navigačnú aplikáciu, ale je tu jeden problém: sú k dispozícii len v Spojených štátoch. Podobne ako mnohé iné nové funkcie sa začínajú v domovine renomovanej firmy, takže je len jedna alternatíva: čakať ďalej. My tak urobíme, hoci nepopierame, že čakanie sa trochu predlžuje, pretože sa nevieme dočkať, až ich vyskúšame a využijeme Mapy Google naplno.

Zdroj