Regulačné orgány EÚ sa údajne budú pýtať vývojárov aplikácií na platby v obchode Google Play.

Spoločnosti Google a Apple boli obvinené z účtovania nadmerných poplatkov vo svojich obchodoch s mobilnými aplikáciami. Protimonopolné regulačné orgány EÚ sa vývojárov aplikácií pýtajú, či hrozba Googlu, ktorá patrí do skupiny Alphabet, že odstráni aplikácie zo svojho obchodu Play, ak budú používať iné možnosti platieb namiesto jej vlastného systému účtovania, poškodila ich podnikanie, uviedli pre agentúru Reuters dvaja ľudia oboznámení so záležitosťou. Kritici tvrdia, že poplatky, ktoré oba giganti účtujú vo svojich obchodoch s mobilnými aplikáciami, sú neprimerane vysoké a vývojárov stoja spoločne miliardy dolárov ročne, čo je znakom monopolnej sily týchto dvoch spoločností. Dotazníky boli vývojárom zaslané minulý mesiac.

Zo 16 otázok v dokumente sa niektoré týkali obdobia rokov 2017 – 2021 a iné rokov 2019 – 2021. Európska komisia sa odmietla vyjadriť. Google neodpovedala na e-mailovú žiadosť o komentár. Americký technologický gigant uviedol, že aplikácie budú od júna tohto roka odstránené z jeho obchodu s aplikáciami, ak vývojári nebudú používať jeho systém účtovania. Respondentov sa pýtali, či tohtoročná zmena politiky Googlu ovplyvnila distribúciu ich tovaru alebo služieb v obchode Google Play, ktorých aplikácií sa to týka a či to ovplyvnilo ich schopnosť získavať používateľov na zariadeniach so systémom Android.

Regulačné orgány chceli vedieť, či zmena prinútila vývojárov upustiť od iných možností platby v prospech služby Google a či migrácia používateľov na inú možnosť platby ovplyvnila počet už existujúcich používateľov a prístup vývojárov k údajom. Vývojárov sa pýtali, či sa domnievajú, že by mohli ponúknuť lepšiu službu alebo produkt, ak by mali možnosť iného platobného systému. Orgán EÚ pre hospodársku súťaž chcel tiež vedieť, či im Google umožnila používať alternatívny platobný systém, či za to účtovala poplatok za službu alebo či sa sťažovala na bezpečnosť ich platobnej metódy. Minulý mesiac Google uviedol, že vývojári nehráčskych aplikácií môžu prejsť na konkurenčné platobné systémy s nižším poplatkom vo výške 12% namiesto 15%, pričom tento krok sa vzťahuje na európskych používateľov, aby sa dosiahol súlad s pravidlami EÚ, ktoré nadobudnú účinnosť budúci rok.

Zdroj