Spoločnosť čoskoro zaktualizuje viacero svojich produktov a preto by ste s ich kúpou mali počkať.

Aj keď dlho odhadovaný októbrový event sa pravdepodobne nekoná, Apple stále plánuje vydať do konca roka viacero zariadení. Preto ak v blízkej dobe plánujete kúpiť nejaký jablčný produkt, určite si prečítajte náš dnešný článok. Uvedieme šesť produktov, ktoré kalifornská spoločnosť plánuje zaktualizovať do konca roka, prípadne začiatku budúceho roka.

Prvým z nich je iPad Pro. Tento vlajkový tablet spoločnosti bol naposledy zaktualizovaný v apríli 2021 a jeho novú generáciu by sme mali vidieť práve v októbri. Vynovené budú oba modely iPadov Pro, ale iba väčší, 12,9″ bude mať mini-LED displej. Jeho menší náprotivok s najväčšou pravdepodobnosťou zostáva na technológii Liquid Retina. Základom tabletu bude nový čip M2, ktorý nájdeme aj v MacBooku Air, ktorý spoločnosť vydala v júni, a prinesie vylepšenia v oblasti výkonu a efektivity. Vylepšenia sa dočkajú aj kamery, mali by byť použité snímače z iPhonov 13. Poslednou veľkou zmenou bude MagSafe nabíjanie cez logo na zadnej strane zariadenia, ktoré bude zo skla. Nové iPady Pro by teoreticky mohli nabíjať bezdrôtovo aj iné zariadenia, ako sú napr. iPhony a AirPody. Čo sa týka cenovky, zrejme sa zopakuje situácia z predstavenia iPhonov, kde síce cena v USA zostala rovnaká, ale v tretích krajinách cena výraznejšie stúpla.

Aktualizácie sa dostane aj základný iPad. Zmena nastane v dizajne, kde sa použije dizajn z iPadov Pro, ale horný a dolný rámček zostane zachovaný pre tlačidlo Domov s Touch ID. Je však možné že spoločnosť eliminuje veľké spodné a horné rámčeky a Touch ID integruje do tlačidla hlasitosti, tak ako je to v prípade iPadu Air a iPadu mini. Displej sa zväčší na uhlopriečku 10,5″, čím sa vyrovná menšiemu iPadu Pro z roku 2017. Staručký Lightning port bude konečne nahradený moderným USB-C portom, ktorý umožní pripojiť externé disky bez ďalšieho zdroja napájania. Ďalšie zmeny zahŕňajú lepšiu kameru a nový čip, pravdepodobne A14. Čo však nepoteší majiteľov drôtových slúchadiel je fakt, že nový iPad príde o 3,5 mm jack konektor.

Vylepšené budú aj MacBooky Pro, ale v ich prípade nepôjde o žiadnu veľkú zmenu. Dostanú nové čipy M2 Pro a M2 Max a okrem mierne zvýšeného výkonu a efektivity CPU sa dočkáme aj viac grafických jadier a vyššej maximálnej kapacity pamäte RAM. Tieto laptopy by mali prísť na jeseň tohto roku, ale práve kvôli problémom s dodávateľským reťazcom môžu byť odložené až na jar 2023.

Ďalší Mac, ktorý sa dočká aktualizácie, bude Mac mini. Tento počítač bol naposledy zaktualizovaný na jeseň 2020, keď dostal M1 čip. Ani s uvedením Mac Studia Apple neplánuje ukončiť radu Mac mini, ktorý sa tak zrejme stane lacnejšou alternatívou k profesionálnemu desktopu. Očakávame teda čipy M2 a M2 Pro a žiadne zmeny v dizajne. Apple TV dostala poslednú aktualizáciu v apríli 2021 a klebetí sa, že model s čipom A14 a 4GB RAM je vo vývoji a mohol by byť uvedený do konca tohto roka.

Poslednou očakávanou novinkou je kráľ Macov, Mac Pro. Tento profesionálny počítač nebol zaktualizovaný od roku 2019, teda ak nerátame nové príplatkové grafické karty. Je to zároveň posledný Mac, ktorý nepoužíva čipy Apple Silicon. Aj keď do uvedenia nového Macu Pro zostáva minimálne pár mesiacov a spoločnosť sa možno rozhodne ho predstaviť na WWDC 2023 v júni, rozhodne odporúčame počkať. Základný model Macu Pro bude mať čip M2 Ultra a jeho high-endová verzia výrazne výkonnejší čip ktorý zatiaľ poznáme pod názvom M2 Extreme. M1 Ultra, ktorý sa nachádza v drahšej verzii Mac Studia, používa 20-jadrové CPU a 64-jadrovú GPU. M2 Extreme bude najvýkonnejší čip spoločnosti a podľa Marka Gurmana z agentúry Bloomberg bude obsahovať viac ako 40 jadier CPU a 128 jadier GPU.

Zdroj