Samsung a SK Hynix spolupracujú na tom, aby čo najskôr získali certifikáciu na LPDDR6 RAM.

Podľa informátorov z odvetvia sú kórejské spoločnosti pripravené začať s výrobou pamäťových čipov, akonáhle štandard schváli JEDEC (Joint Electron Device Engineering Council). Očakáva sa, že predpisy a dokumenty budú zverejnené v druhej polovici roka a Samsung chce pripraviť nové pamäťové čipy pre telefóny so Snapdragonom 8. generácie 4, keďže modely generickej umelej inteligencie by mohli prekročiť hranicu 10 miliárd parametrov.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 má NPU, ktorý podporuje generatívny model AI s jednou miliardou parametrov v zariadení. Prekročenie 10-miliardového kroku by znamenalo, že generatívna AI lepšie porozumie videu a vytvorí presnejšie programovacie algoritmy, čím sa zlepší celkový výkon smartfónu. LPDDR6 stále chýba jasný plán, najmä pokiaľ ide o šírku pásma a o to, aká časť z neho by bola pridelená procesom AI.

Samsung vylepšoval LPDDR5 (na 5X a 5T) skôr zameraním na nízku cenu a vysokú energetickú účinnosť než na skutočný výkon, a to by sa muselo zmeniť, keď JEDEC, medzinárodná organizácia zodpovedná za polovodičové štandardy, dokončí novú verziu. Laicky povedané, LPDDR6 RAM so Snapdragonom 8 Gen 4 by mohla priniesť ďalší krok funkcií umelej inteligencie v smartfónoch už v roku 2025. Ak všetko pôjde podľa plánu, možno sa dočkáme skutočných videí upravovaných v reálnom čase alebo dokonca generovaných zo vzduchu.

Zdroj