Len pred týždňom sa objavili správy, že nový zákon chce prinútiť ByteDance, aby sa zbavila TikToku, inak bude v USA zakázaná.

A teraz tento návrh zákona prešiel Snemovňou reprezentantov USA (so silnou podporou oboch strán, hlasovanie prebehlo v pomere 352-65). Ďalšou zastávkou je Senát. Senátor Rand Paul je proti zákazu, takže možno existuje nádej. Ak však návrh zákona prejde, prezident Joe Biden vyhlásil, že zákon podpíše (aj napriek tomu, že Bidenova predvolebná kampaň sa k TikToku pridala už pred mesiacom).

Ešte v roku 2020 sa o prevzatie globálnych operácií zaujímalo niekoľko amerických spoločností vrátane Microsoftu. Čínski predstavitelia však boli proti takémuto predaju. Sme však opäť takmer na tom istom mieste – návrh zákona, ak by bol podpísaný, by vyžadoval predaj spoločnosti v priebehu šiestich mesiacov. Potom by americké spoločnosti dostali zákaz umiestňovať aplikácie ByteDance vo svojich obchodoch s aplikáciami a poskytovať webhostingové služby. Inými slovami, TikTok by mal zakázaný prístup do Apple App Store a Google Play Store.

Táto situácia sa ešte zďaleka neskončila a je potrebné prekonať mnoho právnych prekážok. Napríklad minulý rok štát Montana zakázal TikTok, ale o niekoľko mesiacov neskôr federálny sudca zákaz zablokoval (a to dokonca nebol prvý prípad zrušenia zákazu). Samozrejme, ByteDance a čínski úradníci budú presadzovať iný prístup. Platforma je obrovská, už v roku 2021 dosiahla 1 miliardu mesačných používateľov a bola prvou aplikáciou, ktorá minulý rok dosiahla 10 miliárd dolárov výdavkov v aplikáciách.

V závislosti od toho, ako sa právna situácia vyvinie, sa dá zarobiť alebo stratiť veľa peňazí. TikTok tu mimochodom nie je jediný pod paľbou, takzvaný zákon o ochrane Američanov pred aplikáciami kontrolovanými zahraničnými nepriateľmi by sa mohol dotknúť aj takých aplikácií, ako je WeChat (vlastnený technologickým gigantom Tencent). Proti zákazu sa stavia aj niekoľko organizácií v USA. Proti sú aj organizácie Electronic Frontier Foundation, American Civil Liberties Union, Center for Democracy a Fight for the Future.

Zdroj