V súčasnom dynamickom svete digitálnych úložísk pozorujeme neustále rozširovanie ponuky SSD diskov. Nedávno sme podrobne testovali dva z nich – modely WD Black SN850 a Blue SN570.

SN850 zaujme vysokým výkonom a je navrhnutý pre širokú skupinu používateľov; najmä hráčov, nadšencov a strihačov videa, ktorí často pracujú s veľkými dátovými súbormi. Jeho čítacie rýchlosti dosahujú úroveň 7000 MB/s a rýchlosti zápisu sú na úrovni 4100 MB/s. K dispozícii sú tri kapacity: 500GB, testovaná 1TB a 2TB. Disk je vybavený sofistikovanou vyrovnávacou pamäťou SLC, nCache 4.0. Využíva hybridnú vyrovnávaciu pamäť SLC, podobnú technológii TurboWrite, s väčšou kapacitou (podobne ako disky s najnovšími radičom Phison). Výrobca poskytuje päťročnú záruku a uvádza odolnosť až 600 TB zápisov pre 1TB verziu. Disk poskytuje aplikáciu Acronis True Image WD Edition na klonovanie a zálohovanie dát.

Celková dynamická kapacita SLC pokrýva približne tretinu dostupnej kapacity (300GB na 1TB) s malou a rýchlo obnoviteľnou statickou vyrovnávacou pamäťou SLC (12GB na 1TB modeli), čo zabezpečuje optimálny výkon a výdrž. WD Black SN850 patrí medzi top modely vo svojej kategórii s rýchlym načítaním dát. Je navrhnutý najmä pre náročných používateľov, ktorí vyžadujú vysoký výkon zo svojho úložného riešenia.  S diskom môžete pracovať pomocou utility z webstránky výrobcu, ktorá umožňuje personalizáciu, analýzu, aktualizácie firmvér. Funkciou je tiež klonovanie systému zo starého disku na nový. „Herný režim“ môžete zapnúť alebo vypnúť, čím vypnete režim nízkej spotreby disku a dosiahnete maximálny výkon, aj keď sa mierne zvýšia teploty.

Disk využíva PCIe Gen 4×4 M.2 pre dosiahnutie optimálneho výkonu a je spätne kompatibilný so staršími štandardmi. V testoch dosahoval fantastické hodnoty, s výkonom pri čítaní 6990 MB/s a zápise na úrovni 3964 MB/s. Hoci disk podporuje bezpečné vymazanie, chýba mu štandardné hardvérovo akcelerované 256-bitové AES šifrovanie celého disku. Je ideálny pre používateľov, ktorí potrebujú rýchly prístup k dátam a rýchlu odozvu počítača, najmä pri náročných aplikáciách ako video editovanie a hranie hier, kde rýchlosť čítania a zápisu môže výrazne ovplyvniť celkový výkon. Jeho hmotnosť je 8 gramov a rozmery sú 80×9×24 mm (Š×V×H).  Cena disku sa pohybuje v rozmedzí 110-150 eur.

Druhým testovaným diskom je WD Blue SN570, ktorý sa radí do strednej triedy diskov a oslovuje širokú skupinu používateľov od domácich nadšencov po niektorých profesionálov. Dostupný je v štyroch kapacitách: 250GB, 500GB, testovanej 1TB a 2TB. Disk je vybavený päťročnou zárukou a má rovnaké parametre výdrže ako jeho vrcholový model, Black SN850. Jeho čítacie rýchlosti sú na solídnej úrovni 3500 MB/s a zápis dosahuje 2300 MB/s. Blue SN570 predstavuje spoľahlivý disk, ktorý poskytuje rýchly a svižný výkon počas bežných operácií a načítavania hier. Avšak pri dlhodobom kopírovaní a zápise zaostáva za niektorými konkurentmi, čo môže byť spôsobené jeho štvorkanálovou architektúrou bez DRAM a menšou vyrovnávacou pamäťou SLC.

Využíva klasický formát M.2 2280 a s kompaktnými rozmermi sa hodí do väčšiny moderných notebookov a desktopov.  Tieto hodnoty ho zaradzujú do strednej triedy NVMe SSD, čo ho robí vhodnou voľbou pre bežné použitie a menej náročné hry. Napriek tomu ide o solídnu voľbu pre väčšinu nízkorozpočtových herných zostáv. Jeho cenový rozpätie sa pohybuje od 50 do 65 eur, čo je veľmi dobrý pomer cena/výkon. Oceňujeme aj softvérovú podporu prostredníctvom samoobslužnej aplikácie, päťročnú záruku a jednostrannú dosku plošných spojov. V porovnaní s Black SN850, ktorý patrí medzi najvýkonnejšie disky, Blue SN570 predstavuje cenovo dostupnejšiu alternatívu. Aj keď nemá vysokú spotrebu energie pri nečinnosti na stolových počítačoch, absencia 256-bitového hardvérového šifrovania AES a možné zahrievanie pri veľkom zaťažení, možno vyriešiť prípadný problém pomocou pasívneho chladiča alebo vo verzii s pasívnym chladičom, ktorý ponúka rovnaký model s vylepšenými prevádzkovými teplotami.

Oba disky sú osvedčenými voľbami, pričom výber medzi nimi závisí najmä od osobných preferencií a rozpočtu.

Zapožičal: Western Digital