Možno každý športovec alebo vášnivý dobrodruh má tú žiadosť zdieľať svoje nezabudnuteľné zážitky s ostatnými.

Predstavujeme vám naše skúsenosti s kamerou, ktorá disponuje podporou 4K Ultra HD a diaľkovým ovládaním. Pri výbere kamery nemusíte vždy investovať do produktoch ako GoPro; existujú aj cenovo dostupné alternatívy. Nedávno sme otestovali novú kameru, ktorá ponúka odolný dizajn, zabudovaný LCD displej a schopnosť nahrávať až v 4K rozlíšení alebo vo Full HD za priaznivú cenu. S balením prichádza bohatá výbava, vrátane vodotesného puzdra odolného až do hĺbky 40 metrov a držiakov na statív. Model sa môže pochváliť zvýšenou odolnosťou voči vode do 12 metrov aj bez puzdra. Šošovka kamery s uhlom záberu 180° umožňuje zachytiť dostatočne široký priestor naokolo. Celkovo je testovaná kamera vhodnou voľbou pre tých, ktorí hľadajú kvalitnú outdoorovú kameru za dostupnú cenu.

S kompaktnými rozmermi 64×42×32 mm a hmotnosťou 127 gramov je kamera veľmi prenosná. Páči sa nám jej konštrukcia, aj keď plastová, je pevná a spoľahlivá. Matný povrch však zachytáva odtlačky prstov a nečistoty. Tlačidlá sú umiestnené na hornej a bočnej strane kamery, a 2“ LCD displej na zadnej strane zobrazuje obsah nahrávaného materiálu. Všetky konektory sú situované na ľavej strane, vrátane microUSB konektora pre nabíjanie a prenos dát, microHDMI konektora pre pripojenie k televízoru a slotu pre pamäťovú kartu microSD (ktorá nie je súčasťou balenia). Kamera podporuje pamäťové karty do veľkosti 128GB.

Pri záznamoch v maximálnom rozlíšení 4K pri 60 fps sme si občas všímali nedostatočnú farebnosť a problémy s dynamickými scénami, najmä pri rýchlych športových aktivitách a videách z jazdy na elektrokolobežke. Technológia MAXsmooth, implementovaná v tejto kamere, funguje dobre v niektorých oblastiach. Okrem toho máte možnosť nahrávať aj interpolované 6K video alebo znížiť rozlíšenie na 2.7K, 4K pri 30 fps, Full HD pri 120 fps alebo HD pri 240 fps. Kaméra podporuje aj fotografovanie s rozlíšením 64 MPx (4608×3456 px). Kvalita je pri stabilnej ruke veľmi dobrá, prináša ostré a farebné zábery. Fotografovanie v pohybe však neprodukuje také výrazné výsledky, a s klesajúcim osvetlením sa zníži aj kvalita fotografií.

Kvalita záznamu videa a fotografií tejto kamery je celkom dobrá, s fascinujúcimi zábermi pod vodou, najmä v destináciách, kde je more čisté a priehľadné. Použitie outdoorovej kamery počas letnej dovolenky ponúka jedinečné možnosti. Testovaný model si však nájde uplatnenie aj pri bicyklovaní a horskej turistike. Vďaka rôznorodému príslušenstvu v balení je možné jednoducho upevniť kameru na bicykel a zachytiť tak každý cyklistický výlet. Pri výlete však treba sledovať výdrž batérie, ktorá podľa výrobcu dosahuje 120 minút záznamu. Naša skúsenosť však ukázala skutočnú výdrž približne 79 minút po plnom nabití batérie. Prídavná rezervná batéria by bola vítaná.

Zaujímavým prírastkom je ovládač na náramku, ktorý sa osvedčuje najmä vtedy, keď má používateľ kameru pripevnenú na prilbe, kolobežke alebo bicykli. S diaľkovým ovládačom nemusíte vykonávať zložité párovanie; funguje ihneď po vybalení z krabice. Takéto riešenie rozhodne oceníte. Taktiež je užitočné nainštalovať obslužnú aplikáciu na vytváranie, spravovanie a sťahovanie obsahu do mobilného zariadenia bez potreby vloženia pamäťovej karty. Bonusom je aj predný 1,4“ displej, ktorý je ideálny pri vytváraní vlogov. Ocenili sme aj prídavný externý mikrofón, hoci nie je možné ho pripojiť, keď je kamera v outdoorovom puzdre. Napriek tomu mikrofón priamo v kamere cez puzdro poskytuje kvalitný zvuk, predovšetkým pokiaľ ide o citlivosť.

Outdoorová kamera Lamax W10.1 predstavuje zaujímavý zážitok s mnohými funkciami a vylepšeniami vrátane diaľkového ovládania, Wi-Fi pripojenia, LCD displeja a možnosti záznamu vo 4K rozlíšení alebo Full HD pri 120 fps. Pomer mezi cenou a kvalitou videa je veľmi priaznivý, pohybuje sa v rozpätí 240 až 290 eur. Fotografická kvalita je priamo spojená s výbavou a možnosťami kamery, no možno skonštatovať, že kamera plne uspokojí očakávania a ponúka bohaté príslušenstvo priamo v balení. Jej schopnosť zaznamenávať aj podmorské videá predstavuje výrazný prínos, ktorý nie je možné dosiahnuť ani s odolnými smartfónmi s certifikáciou IP68. Lamax W10.1 tak poskytuje vynikajúci pomer medzi funkcionalitou a cenou.

Zapožičal: Lamax