Otestovali sme grafickú kartu vhodnú najmä pre Full HD hranie spolu s dobrým chladičom.

Solídna grafická karta s rozlíšením 1080p v osvieženom rade AMD používateľom poskytnú o niečo vyšší výkon ako predtým. Za tento výkon však budete musieť siahnuť trochu hlbšie do vrecka. V tejto recenzii zistíte, či extra výkon stojí za vyššiu cenu. Pripomeňme, že testovaný model je súčasťou tohtoročného revidovanej série grafických kariet RDNA2. Produkt vďaka svojmu známemu dizajnu zapadá priamo do portfólia výrobcu. Spolieha na konštrukciu s dvoma ventilátormi, ktorá sa v minulosti často osvedčila ako dobré riešenie chladenia. Napriek miernej spotrebe 180W Sapphire nainštaloval veľmi objemný široký chladič s tromi slotmi. Dĺžka grafickej karty je štandardnejších 260 mm a preto by sa mala zmestiť do väčšiny skriniek. Problémom by však mohla byť kompatibilita, pokiaľ ide o šírku, ktorú treba zvážiť.

Externé pripojenia sú celkom štandardné, čo znamená, že máme k dispozícii 3× DisplayPort a 1× HDMI. Trojslotová grafická karta vyžaduje interný 8-pinový napájací konektor pre napájanie. Rovnako ako ostatné modely od výrobcu, aj testovaná grafika ponúka duálne biosy s posuvníkom na karte, pomocou ktorého možno prepínať medzi dvoma verziami. Softvérové prepínanie je možné aj pomocou nástroja TriXX. S maximálnou frekvenciou 2694 MHz je takt boostu vyšší ako u referenčného modelu AMD, a je tak o dobrých 100 MHz vyšší ako pri RX 6600 XT. V teste nemala karta s dosiahnutím tohto vysokého taktu a jeho trvalým udržaním žiadne problémy. Pri všetkých testoch sme grafickú kartu spúšťali s výkonným systémom BIOS, aby sme dosiahli čo najlepší výkon.

Herný výkon, ktorý sme namerali pre kartu nadväzuje na mierne zlepšenie oproti RX 6600 XT, čo sa dalo očakávať. Karta bola vždy inzerovaná ako model vhodný pre rozlíšenie Full HD 1080p. V hrách v praxi jej dávame za pravdu. Pri hre Zaklínač 3 (prednastavenie Ultra) dosahuje 95 až 105 fps bez straty výkonu, a to ani po dlhšom hraní. Počas celého nášho testu sme nezaznamenali ani žiadne výrazné odchýlky vo vzorkovaní. Mierne vyšší výkon RX 6650 XT v porovnaní s RX 6600 XT spôsobuje mierne vyššiu spotrebu energie. Pri hraní hier sme namerali priemernú spotrebu energie 339W. Výrobca použil veľmi dobrý chladič s veľkou plochou vrátane prepracovaného ventilátora, ktorý vďaka novej konštrukcii produkoval vyšší prietok vzduchu, a tak umožňuje grafickej karte pracovať tichšie a chladnejšie.

Zdá sa, že chladenie v našom teste funguje veľmi dobre. Počas nášho záťažového testu bola nameraná teplota GPU len 69 °C čo považujeme za výborné výsledky. Dva ventilátory sa otáčali rýchlosťou len 1700 otáčok za minútu, a grafická karta tak nebola v záťaži zvnútra uzavretej skrine počuť. Rozhodne oceňujeme, že počas celej doby bola úroveň chladenia a hluku na sotva počuteľnej úrovni. Netreba však zabúdať, že výrobca má aj režim zastavenia ventilátorov. To po novom už nie je jedinečný predajný argument vzhľadom na to, že všetci ostatní výrobcovia do svojich kariet zahŕňajú režimy zastavenia ventilátora a používatelia tento benefit veľmi ocenia. Elegantný dizajn s osvetlením RGB je tiež plusom. Zamrzí len nižší výkon Raytracingu v porovnaní s modelmi NVIDIA a trojslotový chladič, pri ktorom odporúčame dať si pozor na kompatibilitu so skriňou. Cena za testovaný model je na úrovni 459 eur, čo považujeme za rozumne nastavenú cenu.

Sapphire Nitro+ Radeon RX 6650 XT je nepochybne veľmi dobrá grafická karta, pokiaľ ide o nekompromisné hranie hier v rozlíšení 1080p. Mierna výkonnostná výhoda, ktorú má v porovnaní s RX 6600 XT, je však na úkor zvýšenej spotreby energie. Grafická karta si nás získala skvelým dizajnom a veľmi dobrým chladením. Veľký trojslotový chladič ponúka veľký chladiaci potenciál a udržiaval nízke teploty vo všetkých našich testovacích scenároch. S novo prepracovaným dizajnom lopatiek ventilátora nám výrobca zároveň ukazuje, že vždy je čo zlepšovať. Okrem toho je karta počas 2D prevádzky úplne tichá vďaka režimu zastavenia ventilátora. Radeon RX 6650 XT je stávkou na istotu, ak hľadáte grafickú kartu, ktorá dokáže poskytnúť dobré podmienky na hranie v rozlíšení 1080p. Odporúčame.

Zapožičal: Sapphire