E-kolobežky sa v súčasnosti stali bežnou súčasťou nášho každodenného života, najmä keď ide o presuny po meste, do práce alebo školy.

Tentokrát sme sa zamerali na testovanie lacnejšieho modelu určeného hlavne pre študentov. Jednoduché elektrické kolobežky pre teenagerov sa tešia veľkej popularite a spoločnosť Lamax na tento trend reaguje modelom E-Scooter S11600, ktorý ponúka zaujímavý pomer medzi cenou a výkonom. Tento model váži len 15 kg, čo je v porovnaní s ostatnými testovanými kolobežkami najnižšia hmotnosť a zároveň patrí medzi najmenej vybavené modely.

Používatelia ocenia aplikáciu pre smartfóny (iOS a Android), prostredníctvom ktorej je možné zobraziť informácie o kolobežke, meniť rýchlostné stupne Eco/Sport, uzamknúť kolobežku alebo nastaviť tempomat. Teenageri majú radi možnosť ovládania cez aplikáciu, a preto výrobca ponúka appku, ktorá umožňuje jednoduché prispôsobenie týchto funkcií. Testy sme vykonali v režime „sport“, ktorý umožňuje dosiahnuť rýchlosť až 25 km/h, zatiaľ čo režim „eco“ obmedzuje rýchlosť na 18 km/h.

Dizajn kolobežky je jednoduchý s čiernou farbou doplnenou modrými akcentmi. Displej je však pomerne základný a ovládanie na kolobežke ponúka len nevyhnutnú funkčnosť – zapnutie a vypnutie kolobežky, zapnutie a vypnutie svetla. Pre zmenu režimu eco/sport alebo nastavenie tempomatu je potrebné použiť aplikáciu. Táto kolobežka je teda vhodná pre teenagerov alebo menej náročných používateľov a určite si nájde svoju cieľovú skupinu. Aplikácia ponúka navyše funkcie ako zamknutie, nastavenie tempomatu či výber režimu jazdy.

Kolobežka je vybavená jednou mechanickou kotúčovou brzdou na zadnom kolese. Hoci výrobca hovorí, že zadné koleso je odpružené, v praxi sme tento aspekt veľmi nezaznamenali. Kolobežka disponuje aj stojanom pre ľahké zaparkovanie a zvončekom, ktorý je štandardný ako na bicykloch. Priemer predných a zadných kolies je 10 palcov a ich výhodou je, že sú zosilnené a odolné proti defektu, keďže nie sú nafukovacie.

Jedným z nedostatkov, ktoré sme zaznamenali, je nemožnosť zmeniť prednastavený Eco režim na Sport režim, vypnúť tempomat alebo ho nastaviť bez potreby inštalácie aplikácie. Tieto nastavenia sú dostupné len prostredníctvom aplikácie. Ďalším problémom, ktorý nás na kolobežke trápil, bola veľmi úzka nášľapná plocha s šírkou len 150 mm. V našom prípade, keď má jazdec veľkosť obuvi 50, to predstavuje problém s ideálnym umiestnením nôh na nášľap pre dobrý balans.

Povrch nášľapu je povrchovo upravený proti šmyku, čo je výhodou. Ovládanie pomocou páčky je intuitívne a rukoväť je príjemná na dotyk. Pozitívom je tiež možnosť rýchleho a jednoduchého skladania kolobežky, čo zvládne každý bez problémov. Nie je však možné nastaviť výšku rukoväte vzhľadom na nášľap, keďže je pevne daná. Výrobca uvádza, že maximálna výška jazdca by nemala presiahnuť 190 cm, čo sme v našom prípade prekročili o 5 cm. Ovládanie bolo v poriadku, avšak pocítili sme určité nepohodlie a hrbenie.

Viacero kolobežiek s motorom 350W má slabú akceleráciu a zrýchlenie, najmä ak sa hmotnosť jazdca blíži k maximálnej nosnosti, ktorá je v našom prípade 114 kg (pričom výrobca udáva maximum 120 kg). Tento model nás potešil, keďže tento problém nebol tak výrazný. Aj keď v porovnaní s vybavenejšími modelmi bol rozbeh slabší, nebolo to nič, čo by výrazne ovplyvnilo našu skúsenosť. Maximálnu rýchlosť 25 km/h v športovom režime sme dosiahli bez akýchkoľvek problémov.

dávaný dojazd 30-40 km sa nám zdal nereálny, vzhľadom na hmotnosť jazdca a tiež na poveternostné podmienky a terén, po ktorom sme jazdili. Veľmi sme ocenili funkciu rekuperácie, ktorá umožňuje dobíjanie batérie za určitých okolností počas jazdy, čím sa môže dosiahnuť vyššia výdrž batérie o niekoľko kilometrov. Ďalšou výhodou bolo, že výkon kolobežky zostával konzistentný bez ohľadu na úroveň nabitia batérie, čo je problém, ktorý postihuje mnohé iné modely.

Elektrická kolobežka Lamax E-Scooter S11600 predstavuje lákavú možnosť pre tých, ktorí hľadajú cenovo prístupné riešenie pre mestskú mobilitu. S cenou nastavenou medzi 420 a 450 eurami ponúka dobrý pomer ceny a kvality. Jazda na tomto modeli je pohodlná, čo oceníme spolu s tichým motorom a atraktívnym dizajnom kolobežky. Jej funkčné a prevádzkové vlastnosti ju robia ideálnou pre pohyb po meste. Počas nášho testovania sme ju vyskúšali v bratislavskom Ružinove, kde sme využívali množstvo cyklotrás a širokých chodníkov vhodných pre kolobežkovanie. Tento model je zaujímavou voľbou pre krátke vzdialenosti a je najvhodnejší pre nižších a ľahších jazdcov. Je ideálna pre menej náročných užívateľov alebo začiatočníkov.

Zapožičal: Lamax