Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo je 60 Hz štandardná obnovovacia frekvencia displejov?

Začalo to analógovými televízormi, potom sa ich CRT trubice presadili do počítačových monitorov. Potom prišli LCD monitory, ale ich pomalá doba odozvy znamenala, že v skutočnosti nemohli prekročiť 60 Hz. Navyše, 60 Hz bolo dosť, nie? Keď sa počítače stali výkonnejšími, začali prehrávať videá. Keď sa posunieme do súčasnosti, 60 Hz sa stále považuje za „normálnu“ obnovovaciu frekvenciu, avšak displeje s vysokou obnovovacou frekvenciou (HRR) sú v smartfónoch čoraz bežnejšie až do takej miery, že sa očakávajú na všetkom, čo je vyššie ako základná úroveň.

Dnešný príbeh sa teda začína v roku 2017 s telefónom Razer Phone. Dodávatelia herného hardvéru s technológiou RGB niekoľko mesiacov predtým získali spoločnosť Nextbit. Pre tých, ktorí si to nepamätajú, spoločnosť bola známa vďaka Nextbit Robin, smartfónu „cloud-first“, ktorý bol vybavený len 32 GB vstavaným úložiskom a nemal slot microSD: očakávalo sa, že na súbory budete používať 100 GB cloudové úložisko. Našťastie tem upustil od prístupu založeného na cloude a mal 64 GB úložisko a slot microSD, bol špičkový aj v iných ohľadoch. Razer Phone bol vybavený 5,7″ IGZO IPS LCD displejom, uvedený bol koncom roka 2017. Tento panel vyrobený firmou Sharp pracoval s frekvenciou 120 Hz, čo bol dvojnásobok obnovovacej frekvencie ostatných telefónov v tom čase.

A čo je ešte lepšie, panel to zvládol hneď od začiatku a podporoval variabilnú obnovovaciu frekvenciu (VRR). To umožnilo displeju prispôsobiť sa obnovovacej frekvencii, ktorú zvládal grafický procesor, čo viedlo k plynulému zážitku bez trhania. Akokoľvek výkonné bolo Adreno 540 vo vnútri SoC Qualcomm Snapdragon 835, nedokázalo skutočne udržať FPS na úrovni 120. A ani nemusel. Mimochodom, išlo o displej s rozlíšením 1440p, ostrejší ako niektoré displeje dnešných vlajkových lodí. A podporoval široký farebný gamut, čo sa vtedy ešte len začínalo presadzovať. Čerešničkou na torte boli predné stereo reproduktory, ktoré lemovali displej. Toto bol telefón na hranie hier a multimédiá a dával to všetkým najavo.

Ako to už býva, Sharp bol skorým osvojiteľom nových technológií (v tomto prípade svojich vlastných). Sharp Aquos R Compact bol ohlásený v októbri 2017 s 4,9″ displejom s rozlíšením 1080p a frekvenciou 120 Hz. Spoločnosť Sharp dodávala HRR displeje iným výrobcom ešte predtým, ale žiadny z nich nebol taký známy ako Razer. Nasledujúci rok Razer prišiel s druhou generáciou telefónu Razor Phone 2, hoci sa zdá, že použil rovnaký panel, len prešiel zo skla Gorilla Glass 3 na GG5. Logo na zadnej strane však teraz malo osvetlenie RGB, čo má význam práve pre túto fanúšikovskú základňu.

ASUS sa zapojil do hry s pôvodným modelom ROG Phone, ktorý však mal iný prístup. Rozhodol sa pre panel AMOLED s obnovovacou frekvenciou 90 Hz. Nie však s variabilnou obnovovacou frekvenciou. A mal nižšie rozlíšenie, 1080p (čo bolo vzhľadom na schopnosti GPU Snapdragon 845 pravdepodobne reálnejšie). Rok 2019 je rokom, keď sa displeje s vysokou obnovovacou frekvenciou stali mainstreamom – mal ich rad Pixel 4, rad OnePlus 7, ale aj Oppo Reno3 Pro, Realme X2 Pro, Redmi K30, a Lenovo Z6 a ďalšie. Svoje prvé HRR telefóny v tom roku predstavila aj pomerne čerstvá séria herných telefónov od spoločnosti ZTE, Red Magic.

Väčšina týchto telefónov používala displeje AMOLED, hoci Redmi K30 mal LCD displej. A mali niečo spoločné – chýbala im podpora variabilnej obnovovacej frekvencie. To bolo niečo, čo v tom čase dokázali len telefóny vybavené panelmi IGZO, a keďže Razer sa vzdal podnikania s telefónmi, znamenalo to, že len občas sa objavil Sharp Aquos. Chvíľu trvalo, kým sa VRR vrátila do smartfónov, a to sa stalo, keď z továrne začali vychádzať panely LTPO AMOLED. Tie sa objavili na niekoľkých modeloch 2021 od obvyklých podozrivých – Google, OnePlus, Oppo a Xiaomi, plus niektoré modely Vivo.

VRR je možné robiť aj na displejoch, ktoré nie sú LTPO, len to nie je efektívne. V skutočnosti to bol pôvodný prípad použitia tejto technológie (Apple ju použil na hodinkách Apple Watch Series 4). Apple sa vlani konečne pripojil k HRR aj so sériou iPhone 13, a to napriek tomu, že ponúka iPady s displejmi ProMotion (počnúc iPadom Pro druhej generácie). Ako sme už uviedli, HRR displej je pri moderných stredných triedach a najmä pri vlajkových lodiach samozrejmosťou, pričom najčastejšie sa používa číslo 120 Hz, hoci existuje aj niekoľko 90 Hz modelov.

Väčšinou sú to herné telefóny, ktoré tlačia vyššie. Red Magic 5G bol prvý, ktorý v marci 2020 dosiahol 144 Hz, o rok neskôr sa Red Magic 6 dostal na 165 Hz a to je zatiaľ najvyššia hodnota, na ktorú sa smartfóny dostali. Herné monitory a notebooky teraz ponúkajú 240 Hz, 300 Hz, 360 Hz a tak ďalej, takže nepochybujeme o tom, že nejaký herný telefón sa skôr či neskôr dostane nad 165 Hz. Či to bude s GPU napájaným z batérie skutočne užitočné, je už iná otázka.

Pokiaľ ide o obnovovaciu frekvenciu, rozhranie telefónu je citeľne plynulejšie pri 90 Hz, viac pri 120 Hz a potom sa situácia začína zužovať. Herné telefóny chcú čo najnižšiu latenciu, aby hráčom poskytli lepší reakčný čas, takže pre ne má zmysel ísť do vyšších obnovovacích frekvencií. Pre bežné používanie smartfónov však odhadujeme, že 120 Hz bude normou ešte niekoľko rokov. Myslíme si, že dôraz sa bude klásť na iné zlepšenia, napr. širšie rozšírenie panelov s premenlivou obnovovacou frekvenciou (ktoré skutočne pomáhajú pri displejoch Always On, ale aj pri hrách).

Zdroj