Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin hovorí, že kryptomeny sú príliš nestabilné na to, aby sa používali na ropné kontrakty.

Ruský líder sa takto vyjadril v rozhovore pre televíziu CNBC, ktorý bol vo štvrtok zverejnený na webovej stránke Kremľa. Dostal otázku, či si vie predstaviť, že by sa ropné kontrakty v budúcnosti denominovali v kryptomenách namiesto dolárov. Rusko sa už roky snaží znížiť svoju závislosť od amerického dolára, ktorý sa vo veľkej miere používa na vyrovnanie ropných kontraktov, ale nepodarilo sa mu to dosiahnuť vo veľkom rozsahu, aj keď niektoré firmy prešli na obchodovanie s komoditami v eurách. „Zatiaľ je predčasné o tom hovoriť, pretože kryptomena samozrejme môže byť platobnou jednotkou, ale je veľmi nestabilná. Na prevod finančných prostriedkov z jedného miesta na druhé áno, ale myslím si, že na obchodovanie, najmä na obchodovanie s energetickými zdrojmi, je to ešte predčasné,“ povedal Putin.

Rusko tento rok zaviedlo reguláciu kryptomien a zakázalo v krajine platiť za tovar a služby kryptomenami, hoci investovanie do nich je legálne. „Samozrejme, má svoje miesto a môže sa používať ako platobný prostriedok, ale obchodovať povedzme s ropou alebo inými primárnymi surovinami a zdrojmi energie – stále sa mi zdá, že je trochu skoro o tom hovoriť,“ povedal Putin. Centrálna banka uviedla, že investovanie Rusov do kryptomien má potenciál stať sa významným problémom. Poukazuje na nedostatočnú transparentnosť kryptografických trhov, ako aj na obrovské riziká, ktoré sú s nimi spojené v dôsledku volatility. Hoci by Rusko mohlo pristúpiť k zákazu nákupu kryptomien, Rusi by stále mohli nakupovať tieto meny prostredníctvom zahraničných sprostredkovateľov, uviedla banka.

Zdroj