Microsoft zatvorí LinkedIn v Číne, odvoláva sa na „náročné“ prostredie.

LinkedIn „čelí výrazne náročnejšiemu prevádzkovému prostrediu a väčším požiadavkám na dodržiavanie predpisov v Číne“. Spoločnosť Microsoft takmer sedem rokov po spustení siete LinkedIn v Číne ukončuje jej prevádzku, čo znamená ústup poslednej veľkej sociálnej siete vo vlastníctve USA v Číne, keďže tamojšie úrady ešte viac sprísňujú kontrolu nad internetovým sektorom. LinkedIn vo štvrtok na svojom blogu uviedol, že neskôr v tomto roku nahradí túto platformu ochudobnenou verziou, ktorá sa bude zameriavať len na pracovné ponuky, s názvom InJobs, ktorá nebude obsahovať sociálny kanál ani možnosti zdieľania.

„Zatiaľ čo sme zaznamenali úspech v pomoci čínskym členom pri hľadaní pracovných miest a ekonomických príležitostí, nezaznamenali sme rovnaký úspech v sociálnejších aspektoch zdieľania a informovanosti,“ uviedol LinkedIn. „V Číne tiež čelíme podstatne náročnejšiemu prevádzkovému prostrediu a väčším požiadavkám na dodržiavanie predpisov.“ Kroky spoločnosti LinkedIn v Číne boli pozorne sledované ako vzor toho, ako by mohla západná aplikácia sociálnych médií fungovať v rámci prísne regulovaného internetu v krajine, kde sú mnohé iné platformy, ako napríklad Twitter, Facebook a YouTube, zakázané.

Platforma rozšírila svoju pôsobnosť v Číne v roku 2014, pričom v tom čase priznala, že spoločnosť bude musieť cenzurovať časť obsahu, ktorý používatelia zverejňujú na jej webových stránkach, aby vyhovela čínskym pravidlám. Patrí medzi spoločnosti, ktoré v uplynulom roku zasiahli rozsiahle zásahy Pekingu, ktorý zaviedol nové obmedzenia pre svoje internetové spoločnosti v oblastiach od obsahu až po súkromie zákazníkov. Čínska vláda tiež uviedla, že chce, aby platformy aktívnejšie propagovali základné socialistické hodnoty. V marci spoločnosť LinkedIn pozastavila registráciu nových používateľov v Číne s tým, že pracuje na dodržiavaní čínskych zákonov.

O dva mesiace neskôr patrila medzi 105 aplikácií, ktoré čínsky najvyšší internetový regulátor obvinil z nezákonného zhromažďovania a používania osobných údajov a nariadil jej vykonať nápravu. Spravodajská webstránka Axios minulý mesiac informovala, že LinkedIn zablokoval na svojej čínskej platforme profily niekoľkých amerických novinárov a akademikov, ktoré obsahovali informácie, ktoré Čína považuje za citlivé, s odvolaním sa na „zakázaný obsah“. Microsoft vlastní aj Bing, jediný veľký zahraničný vyhľadávač prístupný z tzv. veľkého čínskeho firewallu, ktorého výsledky vyhľadávania citlivých tém sú cenzurované.

Zdroj