Generálni prokurátori štátov USA vyvíjajú tlak na s Facebook v súvislosti s tzv. dezinformáciami o vakcíne COVID-19.

Vyšetrovanie vzniklo po tom, ako informátor Facebooku odhalil, že sociálna sieť vybudovala systém, ktorý vyníma vysokopostavených používateľov zo svojich pravidiel. Generálni prokurátori 14 amerických štátov poslali generálnemu riaditeľovi Facebooku Markovi Zuckerbergovi list, v ktorom sa ho pýtajú, či sa popredným šíriteľom tzv. dezinformácií o vakcínach na platforme dostalo od spoločnosti osobitného zaobchádzania. Táto línia vyšetrovania vznikla po tom, ako informátorka Facebooku Frances Haugenová použila interné dokumenty, aby odhalila, že platforma sociálnych médií vytvorila systém, ktorý vysokopostavených používateľov oslobodzuje od niektorých alebo všetkých svojich pravidiel.

V liste, ktorý bol zaslaný v stredu, 14 demokratických generálnych prokurátorov uviedlo, že sú „mimoriadne znepokojení“ nedávnymi správami o tom, že Facebook viedol zoznamy členov, ktorým sa dostalo osobitného zaobchádzania, a chcú vedieť, či „dezinformačný tucet“ bol súčasťou týchto zoznamov. Centrum pre boj proti digitálnej nenávisti opisuje „dezinformačný tucet“ ako 12 antivaxerov, ktorí sú zodpovední za takmer dve tretiny obsahu zameraného proti očkovaniu, ktorý koluje na platformách sociálnych médií. Hovorca Facebooku Alex Burgos poukázal na skoršie vyjadrenia spoločnosti, že odstránila viac ako tri desiatky stránok, skupín a účtov na Facebooku alebo Instagrame prepojených s týmito 12 ľuďmi, vrátane najmenej jedného prepojeného s každým z týchto 12 ľudí, pre porušenie svojich zásad. Uplatnila tiež sankcie na niektoré z ich webových domén.

Sociálna sieť sa teda v mene akejsi domnelej pravdy zrejme hrá na ministerstvo pravdy a podľa uváženia maže kde tu „sporný“ obsah. Veľa tzv. dezinformácie COVID-19 sa počas korony rozšírili na stránkach sociálnych médií vrátane Facebooku, Twitteru a YouTube. Google tiež v maže a cenzuruje vo veľkom (sloboda slova a vyjadrenia sú im cudzie, takže si môže podať v podstate ruky napríklad aj s čínskou vládou, pozn. red.). Výskumníci a zákonodarcovia už dlho obviňujú Facebook, že nedokáže kontrolovať škodlivý obsah na svojich platformách. V júli Joe Biden uviedol, že platformy sociálnych médií, ako je Facebook, „zabíjajú ľudí“, pretože umožňujú, aby sa na ich platforme zverejňovali tzv. dezinformácie o vakcínach proti koronavírusu.

Haugenová, bývalá produktová manažérka v tíme Facebooku pre občianske dezinformácie, opustila spoločnosť s desiatkami tisíc dôverných dokumentov a vyzvala na transparentnosť toho, ako Facebook láka používateľov, aby pokračovali v rolovaní, čo vytvára dostatok príležitostí pre inzerentov, aby ich oslovili. List zaslali generálni prokurátori štátov Connecticut, Kalifornia, Delaware, Illinois, Iowa, Maine, Massachusetts, Michigan, Minnesota, Maryland, Pensylvánia, Rhode Island, Vermont a Virgínia.

Zdroj