ChatGPT, známy AI chatbot, ktorý funguje na základe modelu GPT, má čoskoro dostať novú verziu GPT-5.

Chatbot zaujal svet a poukázal na to, ako môže umelá inteligencia pomôcť pri každodenných úlohách, čo spôsobilo, že sa spoločnosti začali  ponáhľať so zavádzaním umelej inteligencie do svojich produktov. GPT je veľký jazykový model, ktorý poháňa ChatGPT. Niektorí zákazníci vraj dostali ukážky najnovšieho modelu a súvisiacich vylepšení ChatGPT a spomínajú, že je „naozaj dobrý, akoby podstatne lepší“.

Spoločnosť nemá stanovený dátum vydania nového modelu a stále trénuje GPT-5. Po ukončení výcviku bude model interne testovaný z hľadiska bezpečnosti, pri ktorom by sa model rôznymi spôsobmi podrobil skúškam s cieľom nájsť problémy predtým, ako bude nástroj sprístupnený verejnosti. Testovanie bezpečnosti nemá žiadny konkrétny časový rámec na dokončenie, takže tento proces by mohol potenciálne oddialiť dátum vydania.

Posledná významná aktualizácia bola pred rokom, keď bol vydaný GPT-4. GPT-4 reaguje rýchlejšie a presnejšie ako GPT-3. Spoločnosť tiež spustila GPT-4 Turbo, ktorá bola k dispozícii predplatiteľom služby ChatGPT Plus. Pred touto správou sa očakávalo, že tréning, vývoj a testovanie GPT-5 potrvá dlhší čas, pričom by sa mohol objaviť až v roku 2025. Táto správa nám dáva nádej na urýchlené vydanie.

V správe sa uvádza, že OpenAI dúfa, že GPT-5 bude spoľahlivejší ako predchádzajúce modely. Používatelia sa sťažovali na degradáciu GPT-4 a horšie výstupy, pravdepodobne v dôsledku degradácie tréningových údajov, ktoré mohla spoločnosť použiť pri aktualizáciách a údržbe.

Zdroj