Vo výbave sú jadrá Zen 5, RDNA 3+ a strojnásobený výkon NPU XDNA 2.

AMD postupne poskytuje viac informácií o Strix Point, pričom najnovšie údaje boli odhalené na summite spoločnosti v Pekingu o inováciách v oblasti umelých inteligencií v PC. Hoci správa, že bude vybavený RDNA 3+, nemusí byť až taká prevratná, zaujímavá je informácia, že firma plánuje do čipov osadiť najnovšie NPU XDNA 2, ktoré viac ako strojnásobia výkon NPU XDNA súčasnej generácie. Informácie o ďalšom mobilnom procesore prichádzajú na trh postupne.

Dr. Lisa Su, výkonná riaditeľka AMD, pri správe o výsledkoch spoločnosti za štvrtý štvrťrok uviedla, že táto séria prejde na novú generáciu architektúry procesorového jadra Zen 5, čo predstavuje významný krok vpred v procesorovej technológii výrobcu. Su dodala, že Strix Point by mal poskytovať viac ako trojnásobný výkon v oblasti umelej inteligencie v porovnaní s procesormi série Ryzen 7040. Vieme, že bude obsahovať vylepšenú grafiku RDNA a aktualizovaný engine Ryzen AI, ktorý je navrhnutý tak, aby výrazne zvýšil výkon, energetickú účinnosť a schopnosti počítačov s AI.

Vieme tiež, že dátum jeho dodania je 2024. Čo nám však nebolo jasné, aspoň oficiálne, bola architektúra GPU. Spoločnosť sa o túto informáciu spolu s ďalšími podrobnosťami o Strix Point podelila na nedávnom Pekinskom summite o inováciách v oblasti AI PC, kde predstavila rad Ryzen „Hawk Point“ 8040. Zároveň poskytla publiku náhľad na svoje plány v oblasti ekosystému AI PC, pričom prezradila, že čipy budú obsahovať spracovanie RDNA 3+ a XDNA 2.

Su, ktorá bola prítomná na pódiu spolu s ďalšími vedúcimi pracovníkmi firmy, vysvetlila, že RDNA 3+ predstavuje evolúciu architektúry RDNA 3, ktorá má skôr vylepšiť, než nahradiť pripravovanú architektúru GPU RDNA 4. RDNA 3+, nazývaná aj RDNA 3.5, nie je na trhu žiadnou neznámou, pretože sa už nejaký čas objavuje v opravách. Na dosiahnutie sľubovaného trojnásobného zlepšenia schopností generatívnej AI budú APU Strix Point osadené najnovšími NPU XDNA 2 a oveľa robustnejším softvérovým balíkom Ryzen AI.

Tento nový NPU strojnásobí výkon NPU súčasnej generácie XDNA a poskytne viac ako 70 celkových TOPS. Pre porovnanie, rad AMD Ryzen 8040 má 16 NPU TOPS s celkovým počtom 39 TOPS. Strix Point by mal v tejto kategórii predbehnúť aj konkurenciu, pričom séria Intel Core Ultra poskytuje až 34 TOPS a pripravované čipy Qualcomm Snapdragon X Elite disponujú 45 TOPS.

Zdroj