Spoločnosť Microsoft a jej balík aplikácií Office sa stal štandardom v oblasti kancelárskeho softvéru. Nové Office 2019 a samozrejme Office 365 však dokážu oveľa viac než len otvárať textové dokumenty alebo excelové tabuľky. Viete vôbec, aké výhody ponúka najmä predplatné Office 365? Koľko vám môže ušetriť času a dokonca aj peňazí vo vašej domácnosti?

Ako sa líšia Office 2019 a Office 365? Najnovšia verzia Office 2019 pokračuje v tradičnom duchu klasickej kombinácie kancelárskych aplikácií za jednorazový poplatok. Typicky ide o Word, Excel, PowerPoint, OneNote alebo Outlook. Oproti tomu moderné Office 365 idú s dobou a za mesačné (ročné) predplatné získate okrem už spomínaných aplikácií aj 1 TB cloudové úložisko OneDrive s možnosťou zdieľania a synchronizácie súborov do všetkých vašich zariadení. Za aktívne predplatné dostanete na oplátku aj komunikačnú platformu Skype s predplatenou hodinou volania na mobily alebo pevné linky. Plusovým bodom pre Office 365 je kontinuálny vývoj, kedy každý mesiac nájdete v aplikáciách nové funkcie a vylepšenia, ktoré vám uľahčia život. Pri Office 2019 ste obmedzený iba na bezpečnostné záplaty.

Veľkým benefitom, tentoraz skôr pre firemného zákazníka, je flexibilná správa počtu licencií Office 365. Vlastník firmy môže ľubovoľne meniť počet a typ licencií v závislosti od požiadaviek zamestnancov. Pri tradičnom licencovaní v podobe Office 2019 sa vždy kupuje plná licencia všetkých aplikácií na jeden konkrétny počítač, čo nemusí byť finančne výhodné. Microsoft bude Office 2019 v rámci bezpečnostných aktualizácií podporovať sedem rokov, nie desať ako doteraz. Podpora balíka tak vyprší 14. októbra 2025, teda v rovnaký deň ako podpora Office 2016. Pre Office 365 platí kontinuálna podpora po celú dobu predplatného.

Kancelársky softvér Microsoft Office sa už dlhšiu dobu predáva ako balíček aplikácií a v tejto chvíli nemožno zakúpiť napríklad len textový editor Word. Pokiaľ ešte teraz používate na staršom počítači Office 2013 a staršie, aktuálna verzia vás prekvapí šírkou funkcií a vylepšení. Za tie roky sa totiž jednotlivé aplikácie významne posunuli vo všetkých smeroch. V prvom rade je nutné si ujasniť, či budete Office používať na podnikanie. Pokiaľ je odpoveď kladná, je nutné zvoliť Microsoft Office 2019 pre domácnosti a podnikateľov alebo Microsoft Office 365 Business. V čisto domácom prostredí je najlacnejšia verzia Microsoft Office 365 pre jednotlivca. Len o pár eur vyššia cenovka sa nachádza pri Office 365 pre domácnosti, ktorý zahŕňa licenciu pre až 6 používateľov, čo je úplne skvelá ponuka.

Pokiaľ namiesto predplatného predsa len preferujete jednorazový nákup, pripravte si 154,90 € na Microsoft Office 2019 pre domácnosti a študentov. Táto licencia je však platná výhradne na 1 počítač. Aj z toho je zrejmé, že ak potrebujete doma zalicencovať viac počítačov, Office 365 pre domácnosti je ideálna voľba. Inštalácia Microsoft Office 2019 alebo 365 je jednoduchá. Potrebujete však funkčný internet a počítač s Windows 10, prípadne s poslednou verziou systému Mac OS. Už dlhšiu dobu prebieha distribúcia čisto elektronicky, a to aj keď si kúpite krabicovú edíciu. Rovnako sa v nej nachádza len Product Key, ktorý slúži na vytvorenie licencie.

Prejdite na setup.office.com, prihláste sa na svoj Microsoft účet alebo si vytvorte nový. V nasledujúcom kroku zadajte zakúpený Product Key a potom dajte sťahovať. Výsledný malý inštalačný súbor je nutné spustiť. V závislosti od rýchlosti internetového pripojenia počkajte niekoľko minút na koniec inštalácie. Potom stačí spustiť niektorú z aplikácií Microsoft Office a odsúhlasiť licenčné podmienky. V ideálnom prípade celá akcia zaberie maximálne 10 minút a zvládne to úplne každý. Aj ten najväčší počítačový laik. Priebeh inštalácie Office závisí od rýchlosti vášho internetového pripojenia. V typickom prípade sa sťahujú približne 2 GB dát.

Elektronické licencie: Ako ich uplatniť? Kancelársky balík Office je v podstate neoddeliteľnou súčasťou firemného, ale aj domáceho počítača. Či už ide o školské úlohy, alebo večerné dotiahnutie pracovných projektov. Najmä predplatné Office 365 potom zvyšuje zabezpečenie všetkých vašich súborov a fotografií vďaka cloudovému úložisku OneDrive s kapacitou 1 TB.

Zdroj: Alza