Kým vlády po celom svete sa sústredia najmä na boj s novým koronavírusom, Austrália posunula latku vyššie a začala aktívne bojovať aj s kyberzločincami, ktorí túto krízu zneužívajú. Boj s kyberzločincami si vzala na starosť spravodajská služba.

Spravodajská služba Australian Signals Directorate (ASD), ktorá zodpovedá aj za kybernetickú bezpečnosť krajiny, totiž oznámila, že na postup proti zahraničným hackerom zmobilizovala svoje útočné kapacity. Agentúra už prerušila činnosť niekoľkých kriminálnikov tým, že deaktivovala ich infraštruktúry či zablokovala prístup k odcudzeným informáciám. Niektorí z nich sa dokonca vydávali za zdravotníkov s cieľom infikovať počítače nemocníc malvérom a ukradnúť súkromné dáta ich pacientov. Rachel Nobleová, generálna riaditeľka ASD, považuje v tomto smere za nevyhnutnú úzku spoluprácu s technologickými gigantmi.

Do boja sa preto zapojili aj telekomunikačné spoločnosti, ktoré blokujú a rušia identifikované nebezpečné webstránky. Google a Microsoft zase škodlivé stránky označujú a svojich používateľov tak vopred upozorňujú na hroziace nebezpečenstvo. Ministerka obrany Linda Reynoldsová varovala, že zločincom úkryt pred spravodlivosťou neposkytnú medzinárodné hranice ani kyberpriestor. „Naša ofenzívna kybernetická kampaň sa ešte len začala a my budeme naďalej vracať údery zločincom operujúcim zo zahraničia, ktorí sa pokúšajú okradnúť Austrálčanov o peniaze a údaje.“ ASD už v minulosti preukázala svoje hackerské schopnosti, napríklad v boji proti Islamskému štátu, ktorému prerušila online propagandistické kampane.

Zdroj: Cybersec