Britský regulačný orgán zastavil prevzatie Activision Blizzard spoločnosťou Microsoft.

Dôvodom bolo, že by to mohlo ohroziť vznikajúci trh s cloudovým hraním a Microsoft by mal silnú pozíciu v tejto oblasti. Gigant navrhoval riešenie, aby sa stanovili pravidlá pre to, ktoré hry a za akých podmienok musia byť k dispozícii na platformách počas nasledujúcich 10 rokov. Regulátor tomuto návrhu nevyhovel a obidve spoločnosti Activision Blizzard a Microsoft sa chystajú odvolať sa voči rozhodnutiu. Cena akcií Activision Blizzardu klesla o 11,5%, zatiaľ čo Microsoft si polepšil o 7,5%. Obe firmy sa údajne plánujú odvolať na britský Competition Appeals Tribunal, odvolací súd pre hospodársku súťaž. Vzhľadom na to, že CMA je nezávislý orgán britskej vlády a súd môže rozhodnúť inak, nie je vylúčené, že k dohode nakoniec dôjde. Súčasná situácia však skôr naznačuje, že Microsoft bude musieť hľadať iné spôsoby, ako sa posilniť na trhu videohier.

Spoločnosti sa teraz budú musieť rozhodnúť, ako ďalej postupovať. Buď môžu upraviť podmienky dohody tak, aby vyhoveli požiadavkám regulačného orgánu, alebo sa môžu rozhodnúť obrátiť na súd a pokúsiť sa zvrátiť rozhodnutie CMA. Zatiaľ nie je jasné, ktorý krok obe spoločnosti urobia. Akcie Activision Blizzard okamžite klesli o viac ako 11%, čo naznačuje, že investori sa obávajú, že prevzatie sa neuskutoční a že to môže mať negatívny vplyv na budúcnosť spoločnosti. Na druhej strane, akcie Microsoftu po tejto správe mierne vzrástli o 7,5%, čo svedčí o tom, že investori stále veria, že spoločnosť má silnú pozíciu na trhu a že v budúcnosti bude schopná uskutočňovať úspešné akvizície.

Zdá sa, že táto udalosť má významný vplyv na budúcnosť herného priemyslu a na ďalšie akvizície v tejto oblasti. Ak sa spoločnosti Microsoft podarí získať Activision Blizzard, získa silnú pozíciu v hernom priemysle a bude mať väčšiu šancu konkurovať spoločnostiam, ako sú Sony a Tencent. Na druhej strane, ak sa prevzatie neuskutoční, Microsoft aj Activision Blizzard môžu mať v budúcnosti obmedzené možnosti ďalšieho rozvoja a rastu.