Kanadská vláda zaviedla zákazy používania na mobilných zariadeniach vládnym zamestnancom a agentúram.

Podľa oznámenia kanadského ministerstva financií boli zákazy zavedené z dôvodu „neprijateľných rizík“ ktoré aplikácie predstavujú pre súkromie údajov a bezpečnosť siete. Konkrétne úradníci upozornili na obavy z rozsiahleho prístupu aplikácií k obsahu zariadení a údajom o ich používaní. WeChat, ktorý vlastní čínsky technologický gigant Tencent, aj Kaspersky pravidelne zhromažďujú veľké množstvo informácií o používateľoch. Hoci sa nenašli žiadne dôkazy o narušení bezpečnosti údajov, úradníci uviedli, že potenciálne bezpečnostné riziká sú príliš vysoké.

Vo vyhlásení predsedníčka Rady pre štátnu pokladnicu Anita Anandová uviedla: „Rozhodnutie odstrániť a zablokovať aplikácie WeChat a Kaspersky bolo prijaté s cieľom zabezpečiť, aby siete a údaje kanadskej vlády zostali bezpečné a chránené a boli v súlade s prístupom našich medzinárodných partnerov.“ Zákazy nadobúdajú účinnosť okamžite, pričom aplikácie budú odstránené zo všetkých vládnych mobilných zariadení. V ďalšom období budú mať vládni zamestnanci zablokované aj sťahovanie alebo používanie týchto aplikácií prostredníctvom pracovných zariadení.

Kaspersky vyjadruje sklamanie a odmieta, že by jej softvér predstavoval akékoľvek bezpečnostné riziko, a domnieva sa, že za rozhodnutím nestálo hodnotenie produktov, ale geopolitika. Vo vyhlásení uvádza: „Keďže neboli predložené žiadne dôkazy ani riadny proces, ktoré by inak odôvodňovali tieto kroky, sú veľmi nepodložené a sú skôr reakciou na geopolitickú situáciu než komplexným hodnotením integrity produktov a služieb spoločnosti Kaspersky.“

Zdroj