Zlepšenie sa dotkne takmer všetkých mobilných zákazníkov operátora na Slovensku.

Už od 16. januára zaháji 4ka prechod z 3G na 4G (LTE) technológiu v národnom roamingu v sieti obchodného partnera (Orangeu). V priebehu najbližších týždňov bude 4G sieť postupne zapnutá po celom Slovensku, pričom bude 4G sieť dostupná pre 97% Slovákov. Okrem toho operátor rozširuje aj vlastnú 5G sieť. Na prelome rokov pokryl vlastnou 5G sieťou operátor ďalšie tri mestá – Levice, Čadca, Žiar nad Hronom a pokrytie 5G dosahuje 10% populácie SR. V priebehu najbližších týždňov plánuje 4ka pokryť 5G signálom ďalšie dve mestá na západnom Slovensku. Od teraz až do konca februára 2024 bude 4ka v spolupráci s Orangeom postupne zapínať 4G sieť po celom Slovensku automaticky podľa jednotlivých lokalít. Zákazníci operátora mohli doteraz na Slovensku využívať 4G sieť dostupnú pre 87% populácie, mimo pokrytia 4G mohli využívať pomalšiu 3G sieť v národnom roamingu.

Prechod z 3G na 4G sieť v národnom roamingu predstavuje kvalitatívny skok, ktorý pocítia zákazníci po celom Slovensku. Bude to mať dopad nielen na rýchlosť mobilných dát, ktorá sa oproti 3G zvýši približne o 30%, ale aj na kvalitu a rýchlosť zostavenia hovorov, vďaka VoLTE technológii. Okrem toho budeme naďalej rozširovať naše 5G pokrytie, ktoré postupne pribudne v ďalších slovenských mestách. Prechod bude prebiehať po etapách približne mesiac, pričom prvou lokalitou, kde sa vypne 3G sieť, bude 18. januára bratislavská Petržalka. Prechod na 4G sa bude vykonávať počas najnižšej prevádzky v čase od polnoci do 6:00 hod. a na konkrétnom vysielači by nemala zmena trvať dlhšie ako 30 minút, počas ktorých môžu byť mobilné služby v danej lokalite čiastočne alebo úplne nedostupné.

Zákazníkom, ktorí majú štandardne nastavený telefón na automatický výber siete, sa po zmene telefón automaticky prepne z 3G siete na 4G, pričom na displeji telefónu v notifikačnej lište sa zmení symbol z 3G na 4G(LTE). Staršie zariadenia, ktoré podporujú len 3G sieť, budú po zmene naďalej fungovať len v 2G sieti, ktorá je vhodná hlavne na telefonovanie. Operátor preto odporúča pre využívanie rýchlych mobilných dát výmenu starých 3G telefónov za niektorý z 4G a 5G smartfónov. Zákazníci v nasledujúce dni a týždne dostanú od operátora textovú správu, ktorá ich bude deň vopred informovať o prechode, pričom informačnú SMS bude operátor rozposielať postupne podľa regiónu, v ktorom aktuálne príde ku zmene.

Minulý rok operátor spustil tiež desiatky nových základňových staníc, vrátane 5G základňových staníc s najmodernejšou Massive MIMO technológiou. Na prelome rokov pribudlo 5G pokrytie v ďalších troch mestách – Levice, Čadca a Žiar nad Hronom. V najbližšej dobe plánuje poskytovateľ pokryť 5G sieťou ďalšie dve mestá na západnom Slovensku – Piešťany a Malacky. Pokrytie dosahuje aktuálne 10% populácie, ktorá funguje na frekvencii 3,7GHz. Rozširuje sa aj počet 5G smartfónov u zákazníkov, aktuálne je registrovaných v sieti 4ka 13,7% zariadení s podporou 5G.