Generálny riaditeľ spoločnosti Intelu sa ohradil proti fámam o oneskorení 3 nm.

Pat Gelsinger, sa tento týždeň vyjadril k fámam, že procesorový gigant mešká s produktmi vyrobenými pomocou vlastných výrobných technológií Intel 3 a TSMC N3 (obe sú 3 nm triedy). Opätovne zdôraznil, že všetky doteraz oznámené 3 nm projekty majú byť uvedené na trh v roku 2024. Spoločnosť zatiaľ zverejnila tri produkty, ktoré majú byť vyrobené pomocou výrobných technológií 3 nm. Interne má vyrábať svoje procesory Granite Rapids (založené na vysoko výkonných jadrách) a Sierra Forest (založené na energeticky úsporných jadrách) orientované na dátové centrá na uzle Intel 3 (predtým známom ako 5 nm).

Tento výrobný proces je v podstate zdokonalenou verziou Intel 4, ale s vyšším výkonom na watt, vyššími prúdmi pohonu, zníženým odporom priechodu a hustejšími vysoko výkonnými knižnicami. Všetky tieto vlastnosti sú výhodné najmä pre procesory triedy dátových centier, hoci znížený odpor priechodiek by mal byť dobrý aj pre mobilné procesory. Spoločnosť zatiaľ interne zverejnila len dva produkty, ktoré sa majú vyrábať na 3 nm procese. S externými 3 nm projektmi je to trochu zložitejšie. Oficiálne má výrobca podľa slajdu, ktorý niekoľkokrát ukázala, použiť N3 od TSMC pre grafickú dlaždicu svojich klientskych procesorov s kódovými názvami Meteor Lake a Arrow Lake, ktoré majú byť vyrobené v rokoch 2023 a 2024.

V auguste 2022 spoločnosť pre prieskum trhu uviedla, že Intel sa rozhodol odložiť výrobu grafickej dlaždice Meteor Lake na procese N3 spoločnosti TSMC. Vtedy sa nevyjadrila konkrétne k žiadnym projektom založeným na 3 nm, ale uviedla, že Meteor Lake je na dobrej ceste k vydaniu v roku 2023. Teraz spoločnosť tvrdí, že jej produkt Arrow Lake pozostávajúci z výpočtovej dlaždice vyrobenej na uzle 20A (2 nm trieda) a grafickej dlaždice vyrobenej na procese N3E od TSMC je na ceste k roku 2024. Vzhľadom na to, že v čase, keď sa procesory Arrow Lake dostanú na trh, bude mať TSMC pomerne bohaté skúsenosti s procesnými technológiami triedy 3 nm, je nepravdepodobné, že by sa Intel mohol rozhodnúť odložiť Arrow Lake kvôli problémom so samotnými procesmi N3/N3E TSMC.

„3nm programy sú na dobrej ceste, a to tak ten s TSMC, ako aj naše interné programy Intel 3, najmä Granite Rapids a Sierra Forest,“ povedal Gelsinger na konferenčnom hovore Intel Capital Allocation Update. „Trochu ma udivujú niektoré z týchto diskusií, ktoré sa objavujú. Možno ste si všimli, že pred niekoľkými mesiacmi sa objavili podobné o programe Intel 4 a tiež o niektorých našich ďalších programoch TSMC, ktoré boli v tom čase tiež zjavne nepravdivé.“ Ďalej uvádza: „Takže žiadne zmeny v programoch, ako sme naznačili,“ povedal Gelsinger. „Dobré solídne prevedenie na strane klienta, servera aj AXG [akcelerovaná grafika]. Získavame dynamiku aj u zákazníkov z oblasti zlievarenstva. Mám teda dobrý pocit, že sme zvládli mnohé z výziev v oblasti vykonávania. Viete, tieto fámy, rovnako ako mnohé iné, sa ukážu ako rozhodne nepravdivé.“

Zdroj