Skupina hackerov zaútočila na telekomunikačných operátorov po celom svete. Ich cieľom bolo získať informácie o konkrétnych ľuďoch. Odborníci nazvali útoky „Operation Softcell“. Trvajú podľa nich už sedem rokov, pričom útočníci každé tri až štyri mesiace útočníci menia model útokov.

Hackeri vďaka tomu získali citlivé informácie o dôležitých osobách, ich telefonátoch a geografickej polohe. Podľa portálu TechCrunch medzi nimi bolo približne 20 vysokopostavených politikov a vojenských hodnostárov. Podľa americko-izraelskej bezpečnostnej spoločnosti Cybereason správanie hackerov pripomína útoky známej čínskej hackerskej skupiny APT10, ktorá v minulosti nelegálne získavala údaje z IBM a NASA. Skupina APT10 údajne podlieha čínskej vlády. Napriek tomu, že útoky nezasiahli používateľov v Severnej Amerike, Biely dom vyjadril znepokojenie a je presvedčený o tom, že ide o súčasť technologickej vojny medzi USA a Čínou. Podľa Cybereason sa hackeri do sietí infiltrovali tak hlboko a sofistikovane, že ich mohli dokonca na diaľku vypnúť.

„Hackeri využili phishingové útoky na získanie privilegovaného prístupu k sieťam, pričom s veľkou pravdepodobnosťou disponovali aj možnosťami na ich úplné odstavenie,“ uviedol pre BBC expert na kybernetickú bezpečnosť, profesor Alan Woodward z britskej University of Surrey. „Nikdy sme nepočuli o takej masívnej kyberspionážnej schopnosti monitorovať pohyb a aktivitu osôb naprieč viacerými krajinami,“ povedal v rozhovore pre The Wall Street Journal šéf Cybereason Lior Div. Až 30% telekomunikačných spoločnosti uviedlo, že pri útokoch v roku 2018 boli ukradnuté citlivé údaje o ich zákazníkoch.

Zdroj: Cybersec