Jeden liter paliva a prejdených 825 kilometrov. To je nový slovenský rekord v úspornej jazde. Padol na pretekoch Shell Eco-marathon Europe 2019, ktoré sa konali minulý týždeň neďaleko Londýna. Všetky tri tímy zo Slovenska zlepšili svoje doterajšie výsledky.

Z 35. ročníka európskeho finále pretekov sa slovenské tímy študentov vrátili s úspechom. V dňoch od 1. do 5. júla 2019 sa snažili posunúť hranicu v úspornej jazde na pretekárskom okruhu Brooklands pri Londýne, ktorý bol prvým motoristickým pretekárskym okruhom na svete, s vlastnoručne skonštruovanými vozidlami. Všetkým trom slovenským tímom sa to podarilo a Bratislavčania, Trnavčania aj Košičania prekonali svoje doterajšie rekordy. Najlepší výsledok dosiahli košickí študenti Strojníckej fakulty TUKE, ktorí s prejdenou vzdialenosťou 825 km/liter paliva stanovili aj nový slovenský rekord. „Po dojazde do cieľa sme sa hneď pozreli na nádobku s benzínom a vedeli sme, že to bude dobrý výsledok. Keď nám oznámili oficiálny výsledok, všetci sme boli nadšení, že sme spravili nový slovenský rekord,“ povedala po pretekoch vodička košického tímu Dominika. Na pretekoch bodovali aj ďalšie dva slovenské tímy.

V rovnakej kategórii a s rovnakým typom pohonu ako Košičania úspešne pretekali aj študenti Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Bratislavský tím prešiel 534 km na 1 liter benzínu, čo je ich najlepší výsledok doteraz. Darilo sa aj stredoškolákom zo Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave, ktorí na trať postavili svoj vylepšený elektromobil. Mladí Trnavčania prekonali samých seba a s výsledkom 176 km na 1 kWh elektrickej energie majú svoje nové maximum. Preteky sú súčasťou festivalu Make the Future Live, ktorý je zameraný na inovatívne myšlienky a vízie v oblasti budúceho využívania energie. Cieľom pretekov je skonštruovať vlastné vozidlo, ktoré prejde čo najviac kilometrov na jeden liter paliva či jednu kilowatt hodinu elektrickej energie.

V roku 2019 sa o to pokúsilo viac ako 1500 študentov z 28 krajín, ktorí strávili posledných 12 mesiacov konštruovaním či vylepšovaním svojich energeticky efektívnych vozidiel. Na pretekárskom okruhu Brooklands, ktorý je prvým motoristickým pretekárskym okruhom na svete, sa tento rok predstavilo 140 vozidiel poháňaných rôznymi zdrojmi energie. Súťažilo sa v dvoch hlavných kategóriách – Prototypy a UrbanConcept, pričom v každej súťažia vozidlá so spaľovacím motorom, s elektrickou batériou alebo na vodíkový pohon.

V kategórii Prototypy s futuristickým dizajnom vozidiel sa predstavili všetky tri slovenské tímy. Najdlhšiu vzdialenosť v tejto kategórii prešiel francúzsky tím Microjoule-La Joliverie, ktorý so spaľovacím motorom dosiahol 2735 km. V kategórii UrbanConcept s viac konvenčnými vozidlami padol nový doterajší rekord v podkategórii vozidiel na elektrický pohon – so vzdialenosťou 234,3 km/kWh sa podaril francúzskemu tímu z univerzity v Toulouse. Kategória UrbanConcept vyvrcholila pretekmi Drivers’ World Championship, v ktorých súťažia víťazné tímy v tejto kategórii z Ameriky, Ázie a Európy. Cieľovú líniu prekročilo ako prvé vozidlo študentov z Holandska.