Elon Musk obviňuje Twitter zo zatajovania podrobností o súdnych sporoch proti indickej vláde v rámci dohody za 44 miliárd dolárov.

Generálny riaditeľ spoločnosti Tesla Elon Musk, ktorý je v súdnom spore s Twitterom v súvislosti s neúspešnou ponukou na prevzatie, ktorú chce teraz Twitter presadiť, uviedol, že gigant sociálnych médií ohrozil svoj tretí najväčší trh tým, že nezverejnil „riskantný“ súdny spor proti indickej vláde. V protižalobe na súde v Delaware, ktorá bola podaná minulý piatok pod ochrannou pečaťou a zverejnená vo štvrtok, Musk tiež tvrdil, že bol „podvedený“, aby podpísal dohodu o kúpe spoločnosti sociálnych médií so sídlom v San Franciscu. Musk podľa súdnych dokumentov uviedol, že Twitter by sa mal v Indii riadiť miestnymi zákonmi. Snímky súdnych dokumentov sa šírili na Twitteri, ktoré zverejnila technická reportérka New York Times.

„V roku 2021 indické ministerstvo informačných technológií zaviedlo určité pravidlá, ktoré vláde umožňujú skúmať príspevky na sociálnych sieťach, požadovať identifikačné informácie a stíhať spoločnosti, ktoré sa im odmietli podriadiť. Musk je síce zástancom slobody prejavu, ale je presvedčený, že moderovanie na Twitteri by sa malo „približovať zákonom krajín, v ktorých Twitter pôsobí“, uvádza sa v časti právnych podaní v súdnom procese Twitter vs. Musk, ktoré v sérii tweetov zverejnila technologická reportérka New York Times Kate Conger.

Na tvrdenia Elona Muska v súdnych podaniach Twitter reagoval, že „s úctou odkazuje súdu na ich úplný a presný obsah. Spoločnosť Twitter nemá dostatočné vedomosti ani informácie na to, aby si vytvorila presvedčenie o pravdivosti týchto tvrdení“, a uviedla, že „ich preto na tomto základe odmieta“. Musk s odkazom na petíciu podanú v júli na Najvyššom súde Karnátaka namietal aj proti tomu, že Twitter nezverejnil súdne spory proti indickej vláde. „Spoločnosť Twitter vyhlasuje, že napadla určité blokovacie príkazy vydané indickou vládou podľa článku 69A zákona o informačných technológiách, ktoré prikazujú spoločnosti Twitter odstrániť určitý obsah z jej platformy vrátane obsahu od politikov, aktivistov a novinárov, a že spoločnosť Twitter je v súlade so zákonom,“ uviedla spoločnosť vo svojej odpovedi. Twitter prostredníctvom svojho právnika na Najvyššom súde v Karnatake uviedla, že jej podnikanie v Indii sa ukončí, ak splní príkaz indickej vlády zablokovať obsah, ktorý príslušné orgány považujú za nezákonný.

Najvyšší súd vydal stredisku oznámenia a odročil pojednávanie na 25. augusta. Mikroblogovacia webová stránka a najbohatší muž sveta teraz smerujú k súdnemu procesu 17. októbra po tom, ako sa Musk snažil odstúpiť od svojej dohody o prevzatí Twitteru v súvislosti s tým, čo podľa neho predstavuje nesprávne uvedenie falošných účtov na stránke. Twitter sa snaží prinútiť Muska, aby dohodu dodržal, a zároveň ho obviňuje zo sabotáže, pretože už nevyhovovala jeho záujmom. Začiatkom apríla Musk dosiahol dohodu o prevzatí spoločnosti Twitter za 54,20 USD za akciu v rámci transakcie v hodnote približne 44 miliárd USD. V máji Musk dohodu pozastavil, aby jeho tím mohol preskúmať pravdivosť tvrdenia Twitteru, že menej ako 5% účtov na platforme sú boti alebo spam.

Zdroj