Musk dúfal, že z transakcie vycúva, keď Twitter nedokáže k jeho spokojnosti dokázať, že menej ako 5% používateľov Twitteru sú boti.

Keďže sa očakáva, že súdny proces s Twitterom proti Elonovi Muskovi (a Muskove krížové sťažnosti) sa začne o necelé dva týždne, najbohatší muž sveta (s čistým majetkom takmer 248 miliárd dolárov) urobil náhlu zmenu o 180 stupňov a tvrdí, že chce pokračovať v kúpe Twitteru za 44 miliárd dolárov v cene 54,20 dolára za akciu. Ako si asi viete predstaviť, akcie sociálnej siete dnes počas obchodovania na newyorskej burze prudko vzrástli o 9,46 USD alebo 22,24% na 52 USD. Twitter zatiaľ zmenu Elonovho názoru neakceptoval a chce do zmluvy pridať podmienky, aby sa uistil, že Musk opäť nevycúva. Podľa zdroja spoločnosť dostala od šéfa Tesly list, v ktorom vyjadril záujem o zachovanie podmienok pôvodnej dohody, a spoločnosť tvrdí, že má v úmysle transakciu dokončiť.

Musk predložil zmenený dokument 13D, v ktorom uviedol, že vlastní 73,12 milióna akcií Twitteru, čo predstavuje 9,6% spoločnosti. Súčasné ocenenie týchto akcií predstavuje viac ako 3,8 miliardy USD. V dokumente 13D podanom Elonovým tímom sa uvádza: „Oznamujúca osoba (Musk) má v úmysle pristúpiť k uzavretiu transakcie, ktorú predpokladá zmluva o zlúčení z 25. apríla 2022, za podmienok v nej stanovených a do získania výnosov z dlhového financovania, ktoré je v nej uvedené, za predpokladu, že kancelársky súd v Delaware okamžite pozastaví konanie.“ Musk má podať prísažné svedectvo počas dvoch výpovedí naplánovaných na štvrtok a piatok v texaskom Austine. Pri hľadaní dôvodu, ktorý by vysvetlil Elonov obrat, Ann Liptonová, profesorka správy a riadenia spoločností na Tulane Law School, povedala: „Myslím, že uznal, že súdne spory sa z jeho strany nevyvíjajú dobre.“ Twitter by mohpl požiadať, aby Súdny dvor pomohol dohliadať na uzavretie dohody.

Spoločnosť by tiež mohla požiadať, aby Muskovi nariadil zaplatiť denný poplatok za úrok od 13. septembra, teda od momentu, keď akcionári Twitteru schválili dohodu. Aby Musk pomohol zaplatiť transakciu, predal v apríli akcie spoločnosti Tesla v hodnote 8,5 miliardy USD. Nasledujúci mesiac získal od rôznych investorov 7 miliárd dolárov. Morgan Stanley a ďalšie investičné banky kopia do dlhu vo výške 13 miliárd dolárov a zostávajú zaviazané dodať peniaze až do apríla. Pre prípad, že by sa časť peňazí, ktoré pomohol získať od kapitálových partnerov, neobjavila, Musk v auguste predal ďalších 7 miliárd dolárov akcií spoločnosti Tesla. Predtým, ako Elon z transakcie vycúval, povedal investorom, že do roku 2025 by mohol dostať Twitter na 500 miliónov denných používateľov a pomôcť mu generovať ročné príjmy vo výške 13,2 USD. V júli tohto roku mal 238 miliónov aktívnych globálnych denných používateľov. Za 12 mesiacov, ktoré sa skončili 30. júna 2022, spoločnosť zinkasovala 5,23 miliardy dolárov.

Musk tiež uviedol, že ak kúpi Twitter, privíta späť bývalého prezidenta Donalda Trumpa, ktorý bol z platformy natrvalo vylúčený niekoľko dní po tom, ako 6. januára 2021 demonštranti zaútočili na Kapitol. Trump založil vlastnú platformu podobnú Twitteru s názvom Truth Social, ale podľa všetkého táto aplikácia neposkytuje také publikum, aké mal, keď mal na Twitteri povolené. Napriek tomu sa bývalý prezident vyjadril, že ak Musk kúpi Twitter a privíta jeho návrat, svoj účet opätovne neaktivuje. Generálny riaditeľ Twitteru Parag Agrawal sa medzitým k nečakanému zvratu udalostí nevyjadril, ale hlavný právny zástupca Sean Edgett poslal zamestnancom e-mail a uviedol: „Budem vás aj naďalej informovať o významných aktualizáciách, ale zatiaľ vám ďakujem za trpezlivosť, keď to budeme riešiť po právnej stránke.“ Podľa najnovšej správy v denníku Times by sa dohoda mohla uzavrieť v priebehu niekoľkých týždňov.

Zdroj