Rusi sa rozhodli tvrdo zakročiť proti spoločnosti spoločnosti Meta, ktorá prevádzkuje Facebook, Instagram či WhatsApp.

Bežní obyvatelia krajiny sa ku týmto platformám tak skoro nedostanú. Sú totiž extrémistické a teroristické. Rusi sa rozhodli pre ďalší radikálny krok. Ako uvádzajú zdroje, najväčšia krajina na svete zaradila spoločnosť Meta na zoznam extrémistických a teroristických organizácií. Za samotným krokom stojí ruská federálna finančná monitorovacia služba Rosfinmonitoring a jeho následkom bude to, že všetky služby, ktoré v súčasnosti Meta poskytuje, budú v krajine úplne zakázané. Bežní Rusi tak stratia prístup k aplikáciam ako Facebook, Messenger, WhatsApp či Instagram, pretože sú považované za nebezpečné.

Zaujímavé je aj to, že do rovnakého zoznamu organizácií zapojených do terorizmu a extrémizmu sa malo okrem spoločnosti Meta dostať aj známe protivojnové hnutie Vesna. Firma Meta, ktorá bola predtým známa ako Facebook zatiaľ nereagovala ku žiadosti o komentár. Spoločnosť má však v Rusku po začatí vojny dlhodobé problémy. Ešte v marci tohto roka známy regulačný orgán zablokoval prístup na Facebook, pričom sociálnu sieť obvinil z diskriminácie. Rusi tvrdia, že hlavným problémom bolo obmedzenie prístupu používateľov ku vládou podporovaným spravodajským agentúram, ako sú Sputnik a Russia Today.

Len mesiac po tomto incidente požiadala ruská generálna prokuratúra o to, aby bola americká spoločnosť označená za „extrémistickú organizáciu“. Zdá sa, že teraz sa to podarilo. Dôvodom bolo, že po konflikte na Ukrajine sociálna sieť dočasne povolila príspevky, ktoré vyzývali ľudí na násilie proti ruským vojakom. Toto rozhodnutie sa týkalo používateľov z niekoľkých krajín, vrátane Ukrajiny a Poľska. Meta sa na celú situácia odvolala na súde v Moskve, avšak ten toto odvolanie zamietol po tom, čo bola firma uznaná vinnou z „extrémistickej činnosti“ v Rusku. To, čo bude nasledovať ďalej zatiaľ nevieme. Firma však možno v krajine na trvalo skončila.