USB predstavuje najrozšírenejší konektor vo svete výpočtovej techniky. Aj preto je novo uvedený štandard USB 3.2 veľkou udalosťou. Hlavným ťahákom novej generácie USB je navýšenie rýchlosti, a to až na 20 Gbps. A ako bonus sme dostali aj nové značenie, ktoré je všetko, len nie prehľadné a intuitívne.

Výhody štandardu USB 3.2: rýchlosť. USB 3.2 je štandard, nie konektor

Výhodou USB 3.2 je vyššia rýchlosť. Tá môže byť oproti štandardu 3.1 až dvojnásobná, teda 20 Gbps. Avšak ako sa dočítate nižšie, kvôli novému značeniu je potrebné byť obozretný. Samozrejmosťou je tiež spätná kompatibilita za cenu straty rýchlosti. USB-C so štandardom 3.2 teraz tiež zvládne vyšší prúd. Kým napätie sa nijako nezmenilo (zostáva teda na 5 V), maximálny prúd stúpol z 0,9 A hneď na 3 A, a to až do výkonu 15 W. V prvom rade by sme si mali ujasniť dva pojmy, a to štandard a konektor. A za predstavenie stojí aj multi-lane, ktorý v prípade USB 3.2 ovplyvňuje maximálnu rýchlosť. Tretí pojem, ktorý by ste mali poznať, je multi-lane. Skrýva sa pod ním najnovšia technológia, ktorá umožňuje značné urýchlenie prenosu. Kým štandardy 3.1 a staršie podporovali iba jednu „linku“, a tak boli značne obmedzované, s príchodom konektoru USB-C sa sprístupnila možnosť využiť až štyri linky naraz.

Typ USB konektora označuje tvar, USB štandard určuje (nielen) rýchlosť

Vo svete USB sa pod pojmom konektor najčastejšie stretávame s USB-A a USB-C (umožňuje obojstranné zapojenie). Pri tlačiarňach je ale dodnes používaný konektor USB-B. USB konektor teda značí fyzické vlastnosti kábla alebo portu, nie jeho rýchlosť. Konektor a štandard spolu totiž vôbec nemusia súvisieť. Pokiaľ chcete mať ten najrýchlejší prenos, bude vás zaujímať predovšetkým štandard USB kábla/portu. V súčasnosti patria medzi najrozšírenejšie štandardy tie s označením 3.1 (až 10 Gbps) a 3.0 (až 5 Gbps). Pokiaľ si teda kúpite flashdisk so štandardom 3.2 a konektorom USB-A, bez problému ho pripojíte aj k zariadeniam s USB-A 3.0. Budete však musieť počítať s obmedzením rýchlosti.

Multi-lane: počet liniek v USB

Tretí pojem, ktorý by ste mali poznať, je multi-lane. Skrýva sa pod ním najnovšia technológia, ktorá umožňuje značné urýchlenie prenosu. Kým štandardy 3.1 a staršie podporovali iba jednu „linku“, a tak boli značne obmedzované, s príchodom konektoru USB-C sa sprístupnila možnosť využiť až štyri linky naraz. Vo svete USB sa pod pojmom konektor najčastejšie stretávame s USB-A a USB-C (umožňuje obojstranné zapojenie). Pri tlačiarňach je ale dodnes používaný konektor USB-B. USB konektor teda značí fyzické vlastnosti kábla alebo portu, nie jeho rýchlosť. Konektor a štandard spolu totiž vôbec nemusia súvisieť.

S novým štandardom USB 3.2 prichádza aj nové značenie

V prípade USB 3.2 budete k spoľahlivému určeniu rýchlosti prenosu potrebovať poznať buď generáciu, alebo označenie USB. V prípade nepozornosti by sa vám totiž pokojne mohlo stať, že si kúpite zariadenie s USB 3.2 s rovnakou rýchlosťou ako USB 3.0. Ako sme spomenuli vyššie, multi-lane je výsadou USB-C, a tak multi-lane štandardy nebudú dostupné pre USB-A ani USB-B. S kartami ale pravdepodobne čoskoro zamieša v marci aj notifikovaný štandard USB 4.0, ktorý by sa mal dostať na úroveň rýchlosti prenosu Lightning káblov so štandardom Thunderbolt 3, teda 40 Gbps.

Zdroj: Alza