Apple si dáva načas s vývojom iOS 18.

Nová správa Marka Gurmana z Bloombergu naznačuje, že budúcoročná séria iPhone 16 bude vybavená exkluzívnymi funkciami generatívnej umelej inteligencie, ktoré budú kľúčovými predajnými prvkami nových zariadení. Nová správa neodhaľuje žiadne podrobnosti o tom, čo budú tieto funkcie AI robiť, ale môžeme predpokladať, že budú podobné tomu, čo robia Google a Samsung, okrem iného s generovaním textu na obraz, schopnosťou sumarizovať dokumenty a prekladať obsah. Hovorí sa tiež, že spoločnosť používa svoj vlastný model LLM na prepracovanie Siri. Neočakáva sa, že séria iPhone 16 príde s veľkými hardvérovými zmenami a výrobca sa bude snažiť presadiť nové funkcie AI ako kľúčové predajné body svojich nadchádzajúcich zariadení. Očakáva sa tiež, že séria iPhone 16 bude uvedená na trh s čipom Apple A18 vo všetkých štyroch modeloch. Zariadenia Pro majú byť údajne vybavené novým tlačidlom Capture Button umiestneným na pravej strane v blízkosti tlačidla napájania. Ďalšie úniky poukazujú na menšie dynamické ostrovy a fotoaparát s 5-násobným optickým zoomom v zariadení 16 Pro.

Apple pozastavil práce na iOS 18, macOS 15, watchOS 11 a tvOS 18. Odklad vývoja bol potrebný, pretože softvérový tím mal za úlohu odstrániť chyby v softvéri súčasnej generácie pre iPhony, iPady, nositeľné zariadenia, televízory a počítače Mac. Zamestnancom v Cupertine bolo povedané, aby prestali pracovať na budúcich verziách, a inžinieri sa museli znovu sústrediť na opravu súčasných chýb a zvýšenie výkonu softvéru. Craig Federighi, senior viceprezident a šéf softvéru sa v posledných rokoch snažil zabezpečiť odstránenie softvérových chýb, čo znamená, že niektoré budúce produkty musia byť pozastavené. Zdroje, ktoré hovorili s Gurmanom, uviedli, že tím softvérových inžinierov pod Federighim našiel príliš veľa chýb, ktoré boli počas interného testovania prehliadnuté. Pauza bude trvať len niekoľko dní a očakáva sa, že Apple sa vráti k vývoju do konca tohto týždňa. Minulý mesiac boli dokončené prvé verzie M1 systémov iOS 18, iPadOS 18 a macOS 15, ale ďalší vývoj bol pozastavený. Verzia iOS 17.4 sa očakáva v marci ako posledná veľká aktualizácia súčasných verzií.

Ďalšie správy a zvesti uvádzajú, že jedným z celkom priehľadných spôsobov, ktorými sa výrobca v posledných rokoch snaží zvýšiť priemerný príjem na predaný kus, je zbytočné rozlišovanie funkcií medzi „základnými“ (alebo teda skôr lacnejšími) iPhonmi a drahšími modelmi Pro. Došlo to až tak ďaleko, že modely nonPro sú teraz poháňané inými, staršími čipovými súpravami, aby gigant ušetril nejaké peniaze a ochránil svoju ziskovú maržu. To sa však môže na budúci rok zmeniť. Podľa výskumnej správy Jeffa Pu, analytika, ktorý sa zaoberá spoločnosťou a jej dodávateľským reťazcom a má slušné výsledky, zaslanej Haitong International Securities v Hongkongu, budú všetky štyri modely iPhone 16 poháňané čipmi A18. To je ďaleko od tohtoročnej zostavy, v ktorej iPhone 15 a iPhone 15 Plus dostali čip A16 Bionic, zatiaľ čo iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max poháňa čip A17 Pro.

Hoci všetky štyri modely budú v roku 2024 používať čip A18, zdá sa, že to nebude ten istý, pretože iPhone 16 a iPhone 16 Plus sa údajne dodávajú s A18, zatiaľ čo iPhone 16 Pro a iPhone 16 Pro Max budú mať A18 Pro, čo silne naznačuje, že v nich bude zapečený väčší výkon. Takže v konečnom dôsledku by Apple mohol len rebrandovať svoje čipsety, aby sa zdalo, že základné iPhony sú hardvérovými špecifikáciami bližšie k svojim príbuzným Pro. Nie je jasné, ako veľmi sa bude A18 líšiť od A17 Pro použitého v tohtoročných iPhonoch Pro, na to si budeme musieť počkať. Každopádne, modely A18 a A18 Pro bude vyrábať TSMC na svojom 3nm procese druhej generácie „N3E“, ktorý bude podľa TSMC lacnejší a bude produkovať lepšie výťažky ako „N3B“, ktorý sa používa pri modeli A17 Pro.

Tiež sa uvádza, že budúcoročná séria iPhone 16 príde aj s kapacitným tlačidlom, interne nazývaným „Capture Button“ a kódovým označením „Project Nova“. Publikácia tvrdí, že toto kapacitné tlačidlo bude na pravej strane rámu iPhonu, kde je umiestnené tlačidlo Power Button, hoci nižšie, kde je na modeloch iPhone 15 výrez mmWave. A keďže tlačidlo je umiestnené tam, kde je výrez mmWave, ten sa presunie na ľavý bočný rám, pod tlačidlá hlasitosti. Účel tlačidla nie je jasný, ale očakáva sa, že bude fungovať podobne ako tlačidlo Home Button na iPhone SE a bude napodobňovať stlačenie fyzického tlačidla. Zdroj tiež tvrdí, že tlačidlo Capture Button bude mať funkciu snímača sily. Okrem toho, na rozdiel od tlačidla Action Button, ktoré je prítomné len na iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max, bude súčasťou celej série iPhone 16, čo znamená, že ho dostanú aj základný modely a Plus.

V publikácii sa uvádza, že spoločnosť vytvorila aj hardvérovú konfiguráciu bez tlačidla Capture Button ako záložný variant pre prípad, že by veci nešli podľa očakávaní. Okrem tlačidla sa očakáva, že séria dostane kapacitné akčné tlačidlo s názvom „Project Atlas“. Bude mať podobný dizajn ako Capture Button a na poskytovanie haptickej spätnej väzby bude využívať tenzometrické snímače a odporové motory. Okrem toho sa očakáva, že iPhone 16 bude mať prepracovaný nárazník s vertikálnym usporiadaním fotoaparátu ako iPhone 12, zatiaľ čo iPhone 16 Pro a iPhone 16 Pro Max budú mať 6,3″, resp. 6,9″ obrazovky. To je o 0,2″ viac ako ich predchodcovia. Všetky tieto informácie však vychádzajú z predprodukčných modelov, a keďže dizajn série iPhone 16 údajne nie je dokončený, vždy existuje šanca, že finálny produkt, ktorý dostaneme, bude úplne iný.

1 , 2 , 3 , 4