Vyťaženie a záujem o 3G sieť bola minimálna.

Telekom práve ukončil prevádzku 3G siete na celom území Slovenska. V prvej vlne vypol 3G sieť v okresoch Zlaté Moravce a Žarnovica, potom na východnej a strednej časti Slovenska; a nakoniec vypol sieť aj v posledných okresov najmä na západe a severe krajiny. Operátor to odôvodňuje tým, že prevádzka v 3G sieti bola minimálna, zákazníci prešli na 4G a 5G. Pre klientov, ktorí využívajú len SMS a klasické GSM hovory sa nič nemení, môžu naďalej využívať aj 2G sieť, ktorá zostáva zachovaná a je dostupná všade, kde bolo dostupné aj 3G. Okrem nízkej vyťaženosti bolo dôvodom konca 3G siete aj nižšie pokrytie, pokrýval ňou len 81% populácie. Pre porovnanie, 4G pokrýva až 94,8% populácie. V posledných mesiacoch operátor menil aj staršie SIM karty, ktoré nepodporovali 4G a 5G siete. Rovnako upozorňoval zákazníkov (ak vlastnili staré zariadenie, ktoré tieto siete nepodporujú), aby si ho vymenili za nové, ak chcú využívať rýchle mobilné dáta v 4G a 5G. To či SIM karta používateľa podporuje moderné mobilné siete si môže overiť na adrese telekom.sk/3g. V prípade potreby môže zákazník požiadať o výmenu SIM karty bezplatne online.

Okrem 3G siete Telekomu na Slovensku fungujú ešte dve 3G siete. Orange oznámil, že klienti majú čas do konca roka, 3G sieť bude vypnutá začiatkom toho budúceho. Zmena sa dotkne aj 4ky, ktorá používa práve 3G sieť od Orange. Jej zákazníci prejdú do 4G siete, o rýchle dáta teda neprídu. O2 ešte neoznámilo, kedy vypne 3G sieť, len oznámilo že to spraví, keď to bude dávať pre firmu zmysel. Najväčší mobilný operátor, Orange, ku plánovanému vypínaniu uvádza, že v súvislosti s ďalšou plánovanou modernizáciou svojich sietí začne postupne staršie siete vypínať. Vypnutie 3G siete na Slovensku prebehne do roku 2025, do roku 2030 vypne aj 2G sieť. Skupina oznámila významný míľnik v rámci modernizácie svojich mobilných sietí v Európe vrátane Slovenska. Svoje 2G aj 3G siete bude postupne do roku 2030 vypínať. Vypínanie starších sietí prebehne v dvoch fázach. 3G sieť na Slovensku, ktorá je aktuálne dostupná pre 95% populácie, vypne do 31.12.2024. Vypnutie 2G siete prebehne následne, medzi rokmi 2028-2030.

V súčasnosti evidujeme rekordne vysoký dopyt po dátových prenosoch s neustále rastúcim trendom, pričom staršie technológie 2G a 3G sa využívajú čoraz menej. V mobilnej sieti sa viac ako 93% dát prenáša cez 4G/LTE sieť, len 7% zostáva v 3G sieti. Maximálne využitie 4G/LTE a ďalší rozvoj 5G siete zákazníkom prinesie vyššiu kvalitu hlasových služieb a výrazne rýchlejšie dátové prenosy. Aby mohli poskytovatelia naplno rozvíjať novšie generácie sietí, potrebujú viac frekvenčného spektra, ktoré práve vypnutím starých sietí získajú. Je zrejmé, že určitá skupina zákazníkov má stále staršie zariadenia a využíva služby 3G siete. Operátori sa aj vzhľadom na záujem svojich zákazníkov budú zameriavať na rozširovanie 5G siete, v ktorom vidia veľký potenciál.

1, 2