Microsoft plánuje vydať verziu balíka Office 2024 s trvalou licenciou na budúci rok.

Je určená najmä používateľom, ktorí si produkt radšej kúpia raz a majú ho navždy. K náhľadu balíka Office 2024 je možné získať prístup prostredníctvom kanála „DevMain“, ktorý je určený pre zamestnancov spoločnosti na testovanie pred sprístupnením zákazníkom. Pri inštalácii náhľadovej verzie sa odporúča použiť virtuálny počítač alebo sekundárny počítač a postupovať podľa osobitných pokynov, aby sa predišlo prípadným problémom s existujúcimi licenciami balíka Office. Licenčný model zameraný na predplatné nie je pre každého, najmä pre mnohé podniky. Zdá sa, že firma to pochopila, pretože teraz môžeme potvrdiť, že redmondský gigant plánuje na budúci rok vydať novú verziu svojho balíka aplikácií na produktivitu s trvalou licenciou v podobe balíka Office 2024. Séria Microsoft 365 (predtým známy ako Office 365) je určená bežným spotrebiteľom aj podnikovým zákazníkom, ale od tradičného vydania bez funkcií sa zásadne líši. Je úplne nepochybné, že produkt založený na predplatnom, ako je Microsoft 365, je bezproblémový spôsob, ako umožniť používateľom prístup k vždy aktuálnemu balíku nástrojov a služieb. Existujú ale prípady použitia, keď ľudia a organizácie skutočne uprednostňujú trvalú licenciu na balík Office, ktorá im umožňuje kúpiť si produkt raz a mať ho navždy.

Niektorí dokonca špekulovali, že Office 2021 mal byť poslednou verziou produktu s trvalou licenciou, ale nová verzia je určite na ceste. Existenciu značky a príslušných licenčných údajov sme prvýkrát zistili v internom náhľadovom zostavení balíka Office prostredníctvom rozhrania API pre vydanie Click-to-Run (C2R), ale nakoniec sa nám podarilo túto verziu načítať a nainštalovať, aby sme získali prvý pohľad na Office 2024. Viac sa o nej pravdepodobne dozvieme na konferencii Microsoft Ignite, ktorá sa uskutoční budúci týždeň v Seattli. Zatiaľ dostala nárast čísla verzie iba edícia balíka Office pre systém Windows – aj to pre dlhodobý servisný kanál (LTSC). S tým, že súdiac podľa politiky životného cyklu ekvivalentného variantu pre Mac, oba zrejme v blízkej budúcnosti dostanú nový náter prostredníctvom verejných kanálov preview. Ak hľadáte ďalšiu jednorazovú zostavu Office pre svoj domáci počítač alebo Mac, pozrite sa na tretí/štvrtý štvrťrok 2024. Ak si chcete vyskúšať rozpracované zostavenie Office 2024, môžete tak ľahko urobiť podľa nášho sprievodcu. Napriek tomu si pred takýmito majstrovskými prácami vždy vytvorte úplnú zálohu počítača, aby ste mohli obnoviť aspoň funkčnú inštanciu v prípade, že sa niečo pokazí.

Ako nainštalovať náhľad balíka Microsoft Office 2024 hneď teraz?

Microsoft udržiava množstvo kanálov aktualizácií pre rôzne SKU a edície balíka Office. Hlavným cieľom tejto konštrukcie je ponúknuť čo najväčšiu flexibilitu v možnosti výberu medzi rôznymi premennými nasadenia (napríklad dostupnosť aktualizácií nových funkcií alebo trvanie podpory). V tomto konkrétnom scenári nás najviac zaujíma kanál „DevMain“, pretože odtiaľ je teraz možné získať licencie na predbežnú verziu balíka Office 2024. DevMain je poloverejný kanál aktualizácií je určený pre vlastných zamestnancov spoločnosti , ktorí ho testujú pred sprístupnením zákazníkom. Našťastie nepotrebujete žiadne špeciálne prihlasovacie údaje ani nič podobné, aby ste si mohli stiahnuť zostavenia, ale rozhodne sa neodporúča pre používateľov každodenný ovládač. Skôr ako budeme pokračovať ďalej, majte na pamäti, že zahrávanie sa s aktualizačnými kanálmi balíka Office nie je pre slabé povahy. Ak neviete, čo robíte, môžete si úplne pokaziť existujúcu licenciu Office alebo o ňu úplne prísť. Na takéto experimenty odporúčame používať virtuálny počítač alebo sekundárny počítač.

Na stiahnutie a inštaláciu binárnych súborov balíka Office použijeme dva úžasné open-source projekty od vývojára s názvom abbodi1406. Prvý z nich sa nazýva „Yet Another Office Click To Run URL Generator“ (skrátene YAOCTRU), zatiaľ čo druhý nástroj je známy ako „Yet Another Office Click To Run Installer“ (skrátene YAOCTRI).

 1. Stiahnite si najnovšiu verziu archívu zip YAOCTRU z repozitára skriptov autora na GitHube.
 2. Rozbaľte obsah archívu a potom spustite súbor s názvom YAOCTRU_Generator.cmd. Nepotrebujete administrátorské práva, takže používateľovi bude stačiť obyčajné dvojkliknutie.
 3. V ponuke výberu aktualizačného kanála zvoľte položku DevMain Channel. Potom vyberte preferovanú architektúru binárnych súborov (32-bit/64-bit), jazyk a zdrojové komponenty balíka Office.
 4. V tejto fáze musíte vybrať vhodný výstupný formát. Nástroj dokáže vygenerovať sťahovacie skripty kompatibilné s aria2, wget a curl a môžete sa uspokojiť aj so staromódnym textovým súborom s adresami URL na ručné stiahnutie pomocou vášho obľúbeného správcu sťahovania.
 5. Stiahnite si náhľadovú verziu balíka Office 2024 pomocou zoznamu skriptov/URL, ktorý ste vygenerovali predtým. Upozorňujeme, že operačné systémy Windows 11 a Windows 10 verzie 1803 alebo novšie sa dodávajú so spustiteľným súborom curl už v základnej výbave. V dôsledku toho môžete použiť skript curl na sťahovanie tak, ako je, bez potreby inštalovať čokoľvek ďalšie.
 6. Teraz, keď sú zdrojové súbory pripravené, stiahnite si najnovšiu verziu archívu zip YAOCTRI z autorovho repozitára skriptov GitHub, aby ste mohli vykonať časť inštalácie.
 7. Rozbaľte obsah archívu a súbory Reference-C2R_Config.ini, YAOCTRI_Configurator.cmd a YAOCTRI_Installer.cmd presuňte do priečinka, z ktorého ste stiahli komponenty Office. Táto časť je potrebná, pretože jediný kanál bol aktualizovaný značkou 2024. Zvyšné súbory v balíku (okrem readme) možno použiť na inštaláciu maloobchodných vydaní balíka Office, čo v tomto prípade nemá význam.
 8. Kliknite pravým tlačidlom myši na súbor YAOCTRI_Configurator.cmd a spustite ho ako správca. Mal by automaticky zistiť inštalačné súbory balíka Office.
 9. Vo výzve na výber produktu sa uistite, že ste vybrali jednu z možností značky 2024. Napríklad položka Office ProPlus 2024 bude pokrývať väčšinu bežných programov Office.
 10. Ak všetko prebehne správne, skript používateľovi pomôže dokončiť konfiguračné údaje nasadenia a nainštalovať balík. Výberom možnosti Install Now (Inštalovať teraz) spustite sprievodcu.
 11. Po úspešnej inštalácii balíka Office otvorte ľubovoľnú aplikáciu Office, potom prejdite na File (Súbor) => Account (Účet) a zobrazte označenie Office 2024.

V súčasnosti sú bitové verzie 2024 viac-menej rovnaké ako verzia LTSC 2021. Samozrejme, Microsoft začal spätne importovať niektoré nové funkcie z upstreamových kanálov, ale je príliš skoro na to, aby sme si všimli niečo významné. Vzhľadom na to, že sme preview verziu balíka Office 2024 nainštalovali pomocou kanála objemových licencií, nemôžete na aktiváciu produktu použiť svoj kľúč Office. Ide o kľúč klienta služieb správy kľúčov (KMS), ktorý sa používa interne, takže môžete mať krátku dobu odkladu na hranie. V prípade, že sa chcete vrátiť späť a znovu nainštalovať zostavenie balíka Office, ktoré ste mali predtým, mali by ste použiť projekt Office Scrubber od toho istého vývojára. Stačí si stiahnuť najnovšiu verziu skriptu, spustiť ho, reštartovať počítač, spustiť inštalátor stabilného vydania kanála Microsoft Office a môžete začať.

Zdroj