Apple v súčasnosti neponúka externý monitor pre bežných používateľov, čo by sa však mohlo už čoskoro zmeniť. Spoločnosť totiž údajne pracuje až na troch nových monitoroch.

Od ukončenia predaja monitora s názvom Thunderbolt Display v 2016, Apple predstavila len Pro Display XDR s ľudovou cenovkou 4999 USD, ktorá je u nás po prepočítaní kurzu a zarátaní dane 5499 eur a verzia s nanotextúrou stojí astronomických 6499 eur. Dobrou správou je, že spoločnosť údajne pracuje na dvoch lacnejších monitoroch, a taktiež na novom monitore Pro Display XDR. Mark Gurman z agentúry Bloomberg v januári 2021 priniesol správy, že Apple pracuje na novom monitore s nižšou cenovkou, ktorý by sa predával popri Pro Display XDR a mal mať nižší jas a kontrast.

V júli 2021 redaktor serveru 9to5Mac, Filipe Espósito, priniesol správu že kalifornská firma testuje nový externý monitor s A13 čipom a v polke decembra 2021 leaker @dylandkt zas prehlásil, že LG vyvíja dva nové displeje, ktoré majú mať rovnaké špecifikácie ako súčasné displeje v 24″ iMacu a v budúcom 27″ iMacu. Aj keď v súčasnosti sú displeje bez brandovania, predpokladá, že sa budú predávať ako monitory pre zariadenia Apple.

Aby sme si mohli urobiť predstavu aké asi parametre bude mať 24″ monitor, tu sú parametre 24″ iMacu:

  • 4,5K Retina displej s rozlíšením 4480×2520
  • jas 500 nitov
  • podpora pre miliardu farieb
  • podpora pre rozšírený DCI-P3 gamut
  • podpora technológie True Tone

Tento monitor nebude mať technológiu ProMotion ani mini-LED technológiu, teda ani zvýšený jas pre HDR obsah. Keďže samotný 24″ iMac začína na cene 1299 USD, monitor bez počítačových komponentov bude stáť rozhodne menej, presná cena sa však nevie.

27″ monitor bude mať rovnaké parametre ako displej v pripravovaných 27″ iMacoch. To znamená, že by mohol mať variabilnú 120 Hz obnovovaciu frekvenciu vo forme ProMotion a bude vyrábaný s technológiou mini-LED podsvietenia. Začiatkom tohto týždňa analytik Ross Young prehlásil, že Apple plánuje vydať nový 27″ iMac v prvej polke roka 2022, takže klebety o monitoroch sú v súlade s vydaniami budúcich iMacov.

Nakoľko 27″ Apple Silicon iMac ešte nie je predstavený, tak sa nevedia presné parametre displeja a ani cenovka. Súčasný 27″ iMac začína v USA na cenovke 1799 USD. Podľa @dylandkt, LG pracuje aj na novom 32″ monitore, ktorý má byť novou verziou Pro Display XDR. Má mať bližšie nešpecifikovaný Apple Silicon čip a technológiu ProMotion. Cenovka bude okolo 4999 USD, čo ho radí medzi monitory pre profesionálov.

Zdroj