Výskumníci našli nové dôkazy o špionážnom softvéri Pegasus zameranom na opozičných lídrov.

Niekoľko členov politických opozičných skupín v Poľsku predložilo dôkazy o tom, že boli hacknutí špionážnym softvérom Pegasus, čo vyvoláva znepokojujúce otázky o používaní tohto softvéru poľskou vládou. Najznepokojujúcejší prípad sa týkal lídra poľskej strany Občianska platforma, senátora Krzysztofa Brejzu, ktorého telefón bol kompromitovaný celkovo 33-krát počas šiestich mesiacov pred voľbami v roku 2019, ako informovala agentúra AP. Počas kampane poľské štátne médiá zverejnili kompromitujúce textové správy získané z Brejzovho telefónu, čo viedlo k obavám, že bol použitý špionážny softvér. Objavila ich skupina Citizen Lab, ktorá sa zaoberá výskumom spywaru a sídli na Torontskej univerzite a ktorá na programe Pegasus vykonala rozsiahlu prácu.

Predtým našla skupina dôkazy, ktoré spájajú špionážny softvér Pegasus so zabitím Džamála Chášukdžího a samostatnou kampaňou proti novinárovi New York Times. V poľskom prípade Citizen Lab našla aj dôkazy o kompromitácii špionážnym softvérom zameraným na právnika zastupujúceho poľské opozičné skupiny a prokurátora zapojeného do prípadu proti vládnucej strane Právo a spravodlivosť. V oboch prípadoch sa v zariadeniach cieľov našli stopy špionážneho softvéru Pegasus. Napriek týmto dôkazom poľská vláda vytrvalo popiera akékoľvek používanie špionážneho softvéru, či už na zhromažďovanie spravodajských informácií alebo na domáce sledovanie. „Systém Pegasus poľské služby nepoužívajú,“ uviedol nedávno námestník ministra obrany, ako informoval portál Politico Europe.

„Nepoužíva sa na sledovanie ani vyšetrovanie nikoho v našej krajine.“ Napriek tomu je pravdepodobné, že škandál bude mať významné dôsledky pre postavenie Poľska v Európskej únii a vytvorí priestor na ďalšie technické zabezpečenie systému Pegasus. V novembri Apple podal federálnu žalobu proti NSO Group (ktorá vyvíja a predáva Pegasus), v ktorej žiada trvalý zákaz používania produktov a služieb Apple. Amazon zablokoval všetky účty spojené s NSO Group a americké ministerstvo financií pristúpilo k zablokovaniu vývozu alebo iných transakcií s touto spoločnosťou, pričom ju označilo za hrozbu pre „medzinárodný poriadok založený na pravidlách“.

Zdroj