Apple na podujatí „Unleashed“ v pondelok predstavil nové MacBooky Pro založené na novom čipe M1 Pro a M1 Max.

Očakávaná séria ponúka 14″ a 16″ varianty displejov a prichádza ako najväčšia aktualizácia za posledných päť rokov od uvedenia existujúceho dizajnu v októbri 2016. Nový čip poháňajúci nové modely údajne poskytuje až 3,7-krát vyšší výkon v porovnaní s procesorom Intel Core i7, ktorý je k dispozícii v existujúcom 13″ MacBooku Pro. Nový M1 Pro a M1 Max prichádzajú ako vylepšenia čipu M1, ktorý cupertinská spoločnosť predstavila minulý rok. Cena začína na 2249 eur a vyšplhať sa môže až na 6659 eur (v maximálnej konfigurácii). Najdrahšia konfigurácia počíta s výkonnejším procesorom M1 Max, ktorý ponúka 10 jadier CPU, 32 jadier GPU, 64GB RAM a 8TB SSD. Nové modely bude možné predobjednať už teraz, v predaji budú od utorka 26. októbra. Zákazníci budú mať k dispozícii aj možnosti konfigurácie na objednávku.

Notebooky v 14″ a 16″ veľkosti prichádzajú s úplne novým dizajnom, ktorý upúšťa od zákazníkmi neobľúbeného Touch Baru a vracia späť slot na kartu SDXC, ako aj port HDMI. Ďalšou významnou zmenou na dizajnovej strane je dodatočný výrez, ktorý má pomôcť zmenšiť rámčeky a poskytnúť používateľom viac priestoru na obrazovke, spolu s ponukou 1080p FaceTime webkamery. Gigant však nepridal Face ID, čo je na rozdiel od jeho špičkových modelov iPhone 13 (a 13 Pro série), ktoré majú výrez na umiestnenie technológie rozpoznávania tváre. Výrobca tvrdí, že zatiaľ čo 14″ model MacBooku Pro poskytuje 14,2″ aktívnu plochu s celkovým počtom 5,9 milióna pixelov, 16″ variant má 16,2″ plochu so 7,7 milióna pixelov.

O zobrazenie sa stará displej Liquid Retina XDR, ktorý využíva technológiu mini-LED – predtým dostupnú v iPade Pro. Nová technológia displeja údajne poskytuje až 1000 nitov jasu na celej obrazovke, 1600 nitov špičkového jasu a kontrastný pomer 1000000:1. K dispozícii je aj adaptívna obnovovacia frekvencia až 120 Hz využívajúca vlastnú technológiu Apple ProMotion. Pre náročných používateľov má displej nových modelov široký farebný gamut P3, podporu HDR a výstup XDR. Okrem zmien na úrovni dizajnu a modernizovanej technológie displeja je séria MacBook Pro (2021) poháňaná modernizovaným čipom, ktorý sa dodáva v dvoch rôznych verziách – M1 Pro a M1 Max.

Čip M1 Pro obsahuje až 10-jadrový CPU s ôsmimi vysokovýkonnými jadrami a dvoma nízkovýkonnými jadrami spolu s až 16-jadrovým GPU. Výrobca tvrdí, že nový čip je schopný poskytnúť o 70% vyšší výkon CPU a až dvojnásobne vyšší výkon GPU v porovnaní s existujúcim čipom M1. M1 Pro obsahuje aj akcelerátor ProRes v mediálnom engine na zlepšenie spracovania videa v zariadení. Na druhej strane M1 Max je údajne najvýkonnejší čip na svete pre profesionálne notebooky. Má rovnaký 10-jadrový CPU ako M1 Pro, ale zdvojnásobuje GPU s až 32 jadrami, čím dosahuje až štyrikrát vyšší výkon GPU ako M1. K dispozícii je tiež až 400GB za sekundu priepustnosti pamäte, čo je dvojnásobok oproti M1 Pro a takmer šesťnásobok oproti M1. Je tu tiež možnosť použiť až 64GB operačnej pamäte, čo zo zariadení robí skutočné monštrum.

Pripomeňme, že minuloročný čip M1 bol vybavený štyrmi vysokovýkonnými a štyrmi nízkovýkonnými jadrami a obsahoval až osem grafických jadier. Gigant tvrdí, že pomocou nového čipu M1 Max môžu profesionáli vo Final Cut Pro strihať až 30 streamov videa v rozlíšení 4K ProRes alebo až sedem streamov videa v rozlíšení 8K ProRes, čo je viac streamov ako na 28-jadrovom Mac Pro s Afterburnerom. M1 Pro aj M1 sú tiež spojené so 16-jadrovým Neural Engine, ktorý pomáha rozšíriť možnosti strojového učenia v nových modeloch. Podľa niektorých verejne zdieľaných čísel poskytuje zabudovaný Neural Engine až 8,7-krát vyšší výkon sledovania objektov vo Final Cut Pro s M1 Pro a až 11,5-krát vyšší výkon s M1 Max. Až 2,6-krát rýchlejší je aj výkon pri výbere objektov na obrázkoch v programe Adobe Photoshop.

Modely MacBook Pro (2021) ponúkajú klávesnicu Magic Keyboard, ktorá nahrádza predchádzajúci Touch Bar fyzickými funkčnými klávesmi a širšou klávesnicou escape. K dispozícii bude aj trackpad Force Touch. Apple na nových modeloch ponúkol svoj operačný systém macOS Monterey už v základnej výbave. Nový operačný systém je optimalizovaný pre čipy M1 Pro a M1 Max, uviedla spoločnosť. Nová verzia macOS bude v pondelok 25. októbra k dispozícii aj pre staršie počítače ako bezplatná aktualizácia softvéru. Do modelov sa vracia aj skoršia podpora magnetického nabíjania MagSafe s technológiou MagSafe 3. To je zmena na rozdiel od existujúcich modelov, ktoré ponúkajú nabíjanie cez USB-C. Používatelia však stále môžu na nabíjanie používať Thunderbolt 4 pomocou kábla USB-C.

Možnosti pripojenia nového notebooku zahŕňajú Bluetooth v5.0 a Wi-Fi 6. Používatelia môžu k MacBookom Pro s M1 Max pripojiť súčasne až tri monitory Pro Display XDR a 4K televízor. Na druhej strane čip M1 Pro podporuje dva Pro Display XDR súčasne. Nové modely ponúknu aj zvukový systém so šiestimi reproduktormi, ktorý má dva výškové a štyri basové reproduktory. Nechýba ani podpora Dolby Atmos a priestorového zvuku pre priestorový zvuk na cestách. Keďže modely sú navrhnuté na vyšší výkon, výrobca zabezpečil v nových počítačoch lepšie tepelné riadenie. Spoločnosť tvrdí, že je tu pokročilý tepelný systém, ktorý dokáže premiestniť o 50% viac vzduchu ako predchádzajúca generácia, a to aj pri nižších otáčkach ventilátorov.

Čo sa týka výdrže batérie, 14″ variant má na jedno nabitie vydržať až 17 hodín prehrávania videa, zatiaľ čo jeho 16″ náprotivok až 21 hodín prehrávania videa. Apple tvrdí, že s novými modelmi MacBookov Pro budú môcť vývojári pracujúci v Xcode skompilovať až štyrikrát viac kódu a fotografi na cestách získajú až dvakrát dlhšiu výdrž batérie v Adobe Lightroom Classic pri úprave snímok.

Zdroj