Predložený návrh zákona v USA má zabrániť Amazonu, Googlu a ďalším firmám v uprednostňovaní vlastných produktov.

Keď sa minulý týždeň objavili informácie o návrhu zákona, spoločnosti Amazon aj Google varovali pred možnými nezamýšľanými dôsledkami. Návrh zákona nasleduje po iných návrhoch, ktorých cieľom je obmedziť nadmernú trhovú silu technologických firiem. Približne desiatka amerických senátorov z oboch strán v pondelok oficiálne predstavila návrh zákona, ktorý by zakázal veľkým technologickým platformám, ako sú Amazon a Google zo skupiny Alphabet, zvýhodňovať svoje produkty a služby. Návrh zákona nasledujú po iných návrhoch, ktoré boli predložené s cieľom obmedziť nadmernú trhovú silu technologických firiem vrátane lídrov v odvetví, spoločností Facebook a Apple. Žiadny z nich sa zatiaľ nestal zákonom, hoci jeden z nich, ktorý by zvýšil zdroje pre protimonopolné orgány, prešiel Senátom.

Návrh zákona senátorov Amy Klobucharovej a Chucka Grassleyho by platformám zakázal vyžadovať od spoločností pôsobiacich na ich stránkach, aby nakupovali tovar alebo služby platformy, a zakázal by im skresľovať výsledky vyhľadávania v prospech platformy. Podobný návrh prešiel justičným výborom Snemovne reprezentantov. Aby sa stal zákonom, musí prejsť oboma komorami Kongresu. Agentúra Reuters v stredu po preskúmaní tisícov interných dokumentov Amazonu informovala, že indické prevádzky firmy viedli systematickú kampaň vytvárania napodobenín a manipulácie s výsledkami vyhľadávania s cieľom podporiť vlastné súkromné značky v danej krajine, ktorá je jedným z najväčších rastových trhov spoločnosti.

Keď sa minulý týždeň objavili správy o návrhu zákona, Amazon aj Google varovali pred možnými nezamýšľanými dôsledkami. Amazon vo svojom vyhlásení uviedol, že ak by sa návrh zákona stal zákonom, „poškodil by spotrebiteľov a viac ako 500-tisíc malých a stredných podnikov v USA, ktoré predávajú v Amazone, a ohrozil by viac ako 1 milión pracovných miest vytvorených týmito podnikmi“. Google uviedol, že opatrenie by sťažilo podnikom poskytovanie bezplatných služieb (vyhľadávanie a mapy Google sú bezplatné) a spôsobilo by, že „tieto služby by boli menej bezpečné, menej súkromné a menej zabezpečené“. Facebook, ktorá uviedla, že konkuruje celému radu sociálnych médií vrátane TikToku a Twitteru, uviedla, že protimonopolné zákony by sa nemali „pokúšať zlikvidovať produkty a služby, na ktorých sú ľudia závislí“.

Klobucharová predsedá protimonopolnému podvýboru senátneho výboru pre spravodlivosť, zatiaľ čo Grassley je najvyšším republikánom v celom výbore. Medzi spoluautormi je päť demokratov a päť republikánov. Podporu návrhu zákona vyjadrili spoločnosti Spotify, Roku, Match Group a DuckDuckGo, uviedla Klobucharovej kancelária vo vyhlásení. Návrh zákona by tieto spoločnosti nezrušil ani ich nedonútil zrušiť služby, ale zamedzil by niektoré zlé správanie, ktoré ovplyvňuje podniky, ktoré sa spoliehajú na ich platformy, uviedla Stacy Mitchellová z Inštitútu pre miestnu samosprávu, ktorá povedala, že by uprednostnila agresívnejší návrh zákona.

Zdroj