Americký prezident Donald J. Trump spúšťa vlastnú sociálnu sieť, aby sa postavil proti veľkým technologickým hráčom.

Vo vyhlásení k tomu uviedol: „Žijeme vo svete, kde má Taliban obrovské zastúpenie na Twitteri, ale váš obľúbený americký prezident bol umlčaný.“ Je priam zarážajúce, ako začiatkom tohto roka väčšina sociálnych sietí, vrátane Facebooku, Twitteru (a tiež YouTube kanálu patriaci pod Google) zablokovali prezidenta USA. Je to výrazný precedens a zároveň ukazuje, aká je sila sociálnych médií, no tiež ich arogancia, ak takto blokujú prezidenta a to len na základe akýsi tvrdení, že práve on údajne mohol, resp. údajne mal podnietiť a stáť za útokom jeho priaznivcov na Kapitol. Tento útok sa odohral pritom krátko potom, ako úradujúci prezident oznámil, že posledné voľby boli sfalšované (o ktorých sa pri sčítaní vo viacerých tzv. swing states viedli polemiky a neboli vyvrátené).

Priam úplne kontrastne pôsobí, ak vodca a teroristické hnutie Taliban zablokované nie je, a rovnako tak tieto siete neblokujú ani (ultra)liberálne a častokrát extrémistické vyjadrenia z tohto názorového spektra. Zdá sa, že sieť Truth Social má byť akýmsi protipólom voči technologickej prevahe liberálne zameraných tech-gigantov (Facebook, Twitter, Google), a ak sa podarí, môže sa tak pridať k nezávislým sociálnym sieťam – ako napr. Parler – ktorú však svojho času Amazon bezdôvodne vypol z ich cloud serverov (čo značí, že ich služby nie sú dôveryhodné a ich kroky sú politicky motivované). Samozrejme realita novej sociálnej siete môže byť úplne iná a do budúcnosti siete je ešte veľa otázok. Nová sociálna sieť vznikne prostredníctvom novej spoločnosti po zlúčení skupiny Trump Media and Technology Group a špeciálnej akvizičnej spoločnosti (SPAC), uvádza sa v tlačovej správe, ktorú rozposlali obe organizácie.

„Žijeme vo svete, kde má Taliban obrovské zastúpenie na Twitteri, no váš obľúbený americký prezident bol umlčaný. To je neprijateľné,“ uviedol Trump v písomnom vyhlásení, ktoré je súčasťou oznámenia. „Teším sa, že už čoskoro pošlem svoj prvý Truth na Truth Social. TMTG bola založená s poslaním dať hlas všetkým. Teším sa, že čoskoro začnem zdieľať svoje myšlienky na Truth Social a bojovať proti veľkým technológiám,“ povedal. Sociálna sieť, ktorej spustenie v beta verzii je naplánované na budúci mesiac a plné nasadenie v prvom štvrťroku 2022, je prvou z troch etáp plánov spoločnosti, po ktorej bude nasledovať predplatená služba videa na požiadanie s názvom TMTG+, ktorá bude podľa tlačovej správy obsahovať zábavu, správy a podcasty.

V prezentácii na svojej webovej stránke spoločnosť predpokladá, že nakoniec bude konkurovať cloudovej službe AWS spoločnosti Amazon a službe Google Cloud. Trumpov zástupca, ktorý si neželal byť menovaný, potvrdil obsah tlačovej správy TMTG agentúre Reuters. Kópiu zverejnila na Twitteri aj Trumpova hovorkyňa Liz Harringtonová. „Veľké technologické spoločnosti tak dlho potláčali konzervatívne hlasy,“ povedal syn bývalého prezidenta Donald Trump mladší v rozhovore pre Fox News. „Dnes večer môj otec podpísal definitívnu dohodu o zlúčení, na základe ktorej vznikne to, čo bude nakoniec Trump Media and Technology Group a Truth Social – platforma pre každého, kto chce vyjadriť svoje pocity.“