Apple predstavil nový Mac Pro a taktiež zaktualizovaný Mac Studio.

Na WWDC 2020 firma oznámila prechod na svoje vlastné čipy založené na architektúre ARM a zároveň, že prechod bude trvať dva roky. Prvé Apple Silicon Macy boli uvedené na jeseň 2020 a dnešným predstavením Mac Pro sa po približne 2,5 roku tranzícia ukončila. Spoločnosť už nepredáva žiadne Macy s Intel procesorom, s výnimkou repasovaných strojov. Nový Mac Pro má čip M2 Ultra, ktorý obsahuje 24-jadrový CPU, GPU s až 76 jadrami, unifikovanú pamäť s možnosťou konfigurácie do 192 GB a 32-jadrový Neural Engine. Najväčším rozdielom z pohľadu technických parametrov oproti Mac Studio je okrem portovej výbavy aj prítomnosť šiestich rozširujúcich PCI slotov. Mac Pro však aj napriek rozširujúcim slotom nie je veľmi modulárny, nedá sa vymeniť ani doplniť procesor a ani ďalšia externá grafická karta.

Upgradovať sa nedá ani RAM, koľko si zakúpite pri konfigurácii cez e-shop, toľko pamäte bude mať stroj až do konca svojej životnosti.  Apple Silicon Mac Pro je ak v priamom kontraste s Intel Macom Pro, kde šlo vymeniť skoro všetko, podporoval viacero grafických kariet a RAM mohol mať v kapacite až 1,5 TB. Mac Pro je vybavený Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, má dva HDMI porty, dva 10-Gbit Ethernet porty, osem Thunderbolt 4 portov a podporuje šesť kusov Pro Display XDR. Základný Mac Pro začína na cene 6999 USD v USA, čo je o 1000 dolárov viac ako stál základný Mac Pro z roku 2019. V maximálnej výbave bude nový Mac Pro stáť 12,299 USD, čo je výrazne menej ako v prípade namaxovaného 2019 Macu Pro, ktorý stál vyše 52,000 dolárov (bez 8 TB úložiska a externých grafických kariet).

Zaujímavosťou je, že engine na enkódovanie a dekódovanie ProRes videa v novom Macu Pro, známy v prípade staršieho Macu Pro ako Afterburner za príplatok 2000 dolárov, je až 7x výkonnejší ako spomínaný Afterburner. Aktualizácie sa dočkal aj Mac Studio. Najväčšou zmenou je nahradenie čipov M1 Max a M1 Ultra čipmi M2 Max a M2 Ultra. Výkon high-end Mac Studia by teda mal byť podobný ako výkon novo predstaveného Macu Pro. Mac Studio, podobne ako Mac Pro a 14″ a 16″ MacBooky Pro s čipmi z rodiny M2 podporuje Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.3. Ďalej získal aj lepší HDMI port, ktorý podporuje rozlíšenia do 8K a obnovovacie frekvencie do 240 Hz. Základný Mac Studio s M2 Max čipom stojí v USA 1999 dolárov, hi-end verzia s M2 Ultra čipom začína na cenovke 3999 USD.

12