Pred pár dňami sme informovali, že čínska firma Huawei chce na základe svojich, v Amerike riadne registrovaných patentov, začať súdny spor so spoločnosťou Verizon o kompenzáciu vo výške 1 miliardu dolárov. Zdá sa však, že podľa návrhu zákona, ktorý navrhol jeden zo senátorov budú americké patenty pre nepohodlné spoločnosti bezcenné.

Upozorňovali sme na to, že to môže viesť k technologickému rozštiepeniu celého sveta. Odpoveď z USA prišla veľmi rýchlo. Podľa agentury Reuters, senátor Marco Rubio podáva návrh zákona, ktorým by sa spoločnosti na čiernej listine americkej vlády nesmeli súdiť podľa amerického práva, vrátane ochrany svojich patentových práv registrovaných na americkej pôde podľa amerických zákonov. Malo by ísť o dodatok k zákonu o národnej bezpečnosti NDAA. Dodatok bol navrhnutý kvôli spomínanej firme Huawei a jej patentovému sporu. Nepôjde teda iba o patentovú vojnu, ale železnú oponu.

Prognózovali sme, že spor môže viesť k patentovej vojne, keď obidve strany prestanú uznávať svoje patenty a začnú vzájomne vykrádať patentové spisy. To je presne tento prípad, americké firmy budú chránené zákonom, ak použijú patenty Huawei. Návrh zákona Marca Rubia je v podstate zoštátnením duševného vlastníctva Huawei, sprostou krádežou, ktorá je proti všetkým princípom slobodného trhu a WTO (Svetovej obchodnej organizácie). Dôsledkom potom bude, že americké firmy potom síce budú môcť vykrádať Huawei, ale zjavne svoje produkty nebudú môcť uplatniť v krajinách pod čínskym vplyvom. Takže sa pre nich definitívne zatvorí možnosť predávať svoje výrobky v Číne a naopak, čím dôjde k rozštiepeniu globálnych technológií.

K tejto súvislosti treba rozviesť, že otvorené porušovanie patentových práv sa netýka len produkcie, ale je to rozhodnutie celej firmy. Takže ak začne napr. americká firma porušovať čínske patenty, môže byť postihnutá čínskymi súdmi a jej predstavitelia sa budú musiť vyhýbať dosahom čínskeho práva. Bude na nich vydaný medzinárodný zatykač a budú môcť byť zatknutí a vydaní do Číny. Rovnaký scenár bude aj z druhej strany. Iným slovami, Interpol ako nástroj mocenského konfliktu skolabuje pod neriešiteľným tlakom dvoch veľmocí. Pre zvyšok sveta to bude znamenať, že čínski/americkí predstavitelia firiem budú mať tri možnosti.

Buď sa budú nachádzať v spriatelenej krajine a nič im nehrozí; budú sa nachádzať v neutrálnej krajine, ktorá je dosť suverénna, aby odolala tlaku zvonka a potom im nebude hroziť skoro nič; alebo sa budú  nachádzať v krajine pod vplyvom druhej strany a potom budú musieť rátať so zatknutím a vydaním do cudziny. Rovnaký princíp potom bude aj pre pobočky uvedených firiem, na ktoré si bude kvôli „ochrane patentových práv“ brúsiť zuby exekúcia. Vo vojne bude už len priateľ vs. nepriateľ, takže je možný aj scenár rozšírenia postihov na všetky dodávateľské a spolupracujúce firmy, ktoré by sa spoluprácou zúčastňovali na krádeži patentov. Celý svet sa potom rozdelí na dve časti – čínsku a americkú.

Zdroj: Reuters