Pravdepodobne prvýkrát v histórii kybernetickej bezpečnosti sa používatelia verejne dozvedeli o vzniku nástroja, ktorý umožní odblokovanie akéhokoľvek elektronického zariadenia. Firma tvrdí, že jej nový nástroj odomkne každé iOS zariadenie.

Pred niekoľkými dňami izraelská forenzná firma Cellebrite uverejnila na Twitteri správu, v ktorej oznámila novú verziu svojho výrobku nazvaného Univerzálne forenzné extrakčné zariadenie (UFED Premium). Nástroj údajne dokáže odomknúť všetky zariadenia iOS, vrátane tých s poslednou aktualizáciou. Podľa Cellebrite UFED Premium dokáže získať súbory aj z mnohých telefónov s Androidom, ako je napríklad Samsung Galaxy S9. Ešte v marci sa objavila podobná služba, ktorá sľubuje podobné funkcie. Nástroj GrayKey od americkej startupovej firmy Grayshift, ktorú riadi bývalý bezpečnostný inžinier z Apple, však dokáže získať len súbory zo zariadení firmy Apple.

Podľa Forbesu Grayshift ešte len začal pracovať na nástroji, ktorý dokáže odomknúť aj zariadenia s Androidom. Cellebrite naproti tomu tvrdí, že už teraz dokáže odomknúť telefóny s oboma operačnými systémami. GrayKey aj UFED Premium sa budú predávať ako nástroj na pomoc oficiálnym bezpečnostným zložkám. V ich rukách môžu byť užitočné pri presadzovaní práva, ale existuje riziko, že ich niekto zneužije. Ani Apple, ani Google zatiaľ správu od Cellebrite nekomentovali. Apple by mal v septembri vydať novú verziu svojho operačného systému iOS 13. Obe spoločnosti to pravdepodobne prinúti aktualizovať svoje nástroje na odblokovanie telefónov.

Zdroj: Cybersec