Spoločnosť Amazon oznámila, že získa výrobcu vysávačov iRobot.

Gigant získa výrobcu robotických vysávačov iRobot v rámci transakcie, ktorá sa uskutoční v hotovosti, za približne 1,7 miliardy USD, čo je najnovšia snaha najväčšieho internetového predajcu na svete rozšíriť svoje portfólio o inteligentné domáce zariadenia. Firma zaplatí 61 dolárov za akciu, čím si iRobot cení s 22% prémiou oproti poslednej uzatváracej cene akcií na úrovni 49,99 dolára. Na svojom vrchole sa výrobca Roomba obchodoval za 197,4 USD, keďže spotrebitelia, ktorí dbajú na hygienu, investovali do prémiových robotických vysávačov počas korony.

Okrem zametania špiny vysávače Roomba, ktoré stoja až 1000 USD, zbierajú priestorové údaje o domácnostiach, ktoré by sa mohli ukázať ako cenné pre spoločnosti vyvíjajúce takzvanú technológiu inteligentnej domácnosti. Tržby spoločnosti iRobot v druhom štvrťroku však klesli o 30% v dôsledku slabého dopytu a rušenia predajní v Severnej Amerike a Európe, na Blízkom východe a v Afrike, keďže spotrebitelia si počas rastúcej inflácie rozmýšľajú, ako míňajú svoje peniaze. Analytici uviedli, že veľké technologické spoločnosti bohaté na hotovosť by sa mohli pustiť do fúzií a akvizícií a využiť nízke ocenenie v dôsledku tlakov na rast. Amazon disponuje v druhom štvrťroku hotovosťou a jej ekvivalentmi vo výške viac ako 37 miliárd USD.

Zariadenia tvoria len zlomok celkových tržieb Amazonu, ktorá predáva inteligentné termostaty, bezpečnostné zariadenia, nástenné inteligentné displeje a nedávno uviedla na trh robota podobného psovi s názvom Astro. V prípade ukončenia dohody by Amazon musel spoločnosti iRobot zaplatiť poplatok za ukončenie vo výške 94 miliónov USD. Po dokončení dohody zostane Colin Angle výkonným riaditeľom iRobot. Amazon tiež kupuje poskytovateľa primárnej zdravotnej starostlivosti One Medical za 3,49 miliardy USD, čím sa rozšíri virtuálna zdravotná starostlivosť giganta elektronického obchodu a po prvýkrát pribudnú kamenné ordinácie lekárov.

Zdroj