V pripravovanej verzii systému Windows 11 24H2 už nefungujú aplikácie tretích strán na prispôsobenie používateľského rozhrania.

Microsoft nielenže neumožňuje spustiť tieto aplikácie, ale dokonca blokuje aj aktualizáciu na novšie zostavy. StartAllBack, populárny nástroj na úpravu panela úloh a ponuky Štart v systéme Windows 11, bol medzi prvými, ktorému sa to v systéme 24H2 nepodarilo. Žiaľ, nie je jediný. V systéme už nefunguje ani nástroj ExplorerPatcher.

Je to pomerne obľúbená aplikácia, ktorá umožňuje obnoviť starý panel úloh systému W10 v systéme W11, aplikovať ďalšie úpravy, aby bol systém W11 o niečo lepší, a obnoviť niektoré jeho chýbajúce funkcie. Systém vo verzii 24H2 teraz označuje aplikáciu ExplorerPatcher ako nekompatibilnú z dôvodu „problémov s bezpečnosťou alebo výkonom“.

Podobne ako v prípade StartAllBack môžete blokovanie obísť jednoduchým premenovaním spustiteľného súboru na iný. Ak chcete aktualizovať na novšiu zostavu, odstráňte aplikáciu, aktualizujte systém a potom ju spustite pomocou premenovaného spustiteľného súboru. Systému nevadí, že používate StartAllBack alebo ExplorerPatcher – obe aplikácie sa spúšťajú v poriadku bez akýchkoľvek varovaní.

Je možné, že spoločnosť zablokovala tieto aplikácie kvôli vyššiemu počtu pádov na zostave 26100, čo je údajne zostava verzie 24H2 RTM. Windows 11 verzie 24H2 môže spôsobiť určité komplikácie tým, ktorí sa spoliehajú na aplikácie tretích strán na prispôsobenie používateľského rozhrania.

Zdroj