Spoločnosť TP-Link predstavuje svoj prvý router s podporou nového komunikačného štandardu Wi-Fi 6 – Archer AX6000.

Hry, streamovanie 4K/8K, smart domáce zariadenia a všetky AR/VR vyžadujú vysokú rýchlosť aj odozvu, vytvárajú oneskorenie a bezdrôtovú sieť silno zahlcujú. K vyriešeniu tohoto problému bol vytvorený štandard 802.11ax (tiež známy ako Wi-Fi 6), vysoko účinný štandard pre Wi-Fi nasledujúcej generácie. Teraz je možné súčasne pripojiť viac zariadení a využívať optimálne rýchlosti pre každé z nich. Čo je Wi-Fi 6?

Wi-Fi 6 je štandardom novej generácie bezdrôtovej komunikácie na báze Wi-Fi. Je možné sa stretnúť aj s názvami „AX WiFi“ alebo „802.11ax WiFi“. Wi-Fi 6 je vylepšená verzia štandardu 802.11ac, s ktorým je spätne kompatibilný a bol iniciovaný v reakcii na rastúci počet zariadení na svete. Ak vlastníte zariadenie pre virtuálnu realitu (VR), viac smart domácich zariadení alebo máte vo svojej domácnosti jednoducho len veľké množstvo zariadení, tak router s Wi-Fi 6 je najlepším zariadením pre bezdrôtovú komunikáciu. Okrem vyššej prenosovej rýchlosti, až 9,6 Gbps, je schopný obsluhovať až 4x viac zariadení naraz.

Aby bol zaistený rýchly prenos dát a ich riadenie, je nový router Archer AX6000 vybavený štvorjadrovým procesorom s 64-bitovou architektúrou, taktom 1,8 GHz a dvoma koprocesormi. Tým je prakticky eliminovaná latencia a zaistený prenos bez kolísania rýchlosti. Prenos dát je vďaka Wi-Fi 6 neuveriteľne rýchly a v kombinácii dvoch pásem dosahuje nové rekordy, až 5952 Mbps. Predstavený router dosahuje rýchlosť až 1148 Mbps v pásme 2,4 GHz a až 4804 Mbps v pásme 5 GHz. To je možné vďaka novým technológiám súvisiacim so štandardom 802.11ax, ako sú napríklad 1024QAM a Long OFDM Symbol.

Router je vybavený ôsmimi externými anténami s vysokým ziskom a je schopný pokryť Wi-Fi signálom bežný rodinný dom. Nová technológia BSS Color potom zaisťuje hladké a stabilné spojenie tým, že eliminuje rušenie signálu od susedov, zatiaľ čo Beamforming a Rangeboost poskytujú silnejší signál pre konkrétne zariadenie a vo väčšej vzdialenosti. Router využíva technológie 8×8 MU-MIMO a Airtime Fairness s cieľom vyvážiť nároky jednotlivých zariadení na rýchlosť a prenos. Router je vybavený ôsmimi gigabitovými portmi siete Ethernet, jedným WAN portom s rýchlosťou 2,5 Gbps a dvoma portmi USB 3.0 typu A a typu C.

Káblové pripojenie sa využije pre pripojenie k domácemu serveru, úložisku NAS, smart televízorom a herným konzolám. USB porty je tak možné využiť pre zdieľanú tlačiareň alebo pripojenie externého disku. Súčasťou routeru je tiež bezpečnostné riešenie TP-Link HomeCare so sériou bezpečnostných funkcií. Tie sú schopné chrániť sieťové prostredie pred škodlivými hrozbami, ktoré môžu preniknúť do systému napríklad pri sťahovaní alebo zdieľaní súborov alebo pred najnovšími kybernetickými hrozbami. To všetko vďaka výkonnému zabezpečeniu, ktoré zahrňuje antimalvérovú ochranu, antivírový softvér, sofistikovanú rodičovskú kontrolu, QoS a ochranu proti neoprávnenému prístupu.