Neznáma skupina zo Španielska sa už pred časom Assangovi vyhrážala zverejnením uniknutých záznamov zo špehovania na ambasáde. Španielsky Národný súd začal vyšetrovať firmu, ktorá mala na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne špehovať zakladateľa portálu WikiLeaks a bývalého austrálskeho hackera Juliana Assanga.

Španielska firma Undercover Global zabezpečovala budovu veľvyslanectva medzi rokmi 2012 až 2018. V roku 2015 sa mal jej riaditeľ David Morales zdôveriť svojim zamestnancom s tým, že napriek tomu, že si ich najala ekvádorská vláda, on pracoval „pre Američanov“. Údajne im mal odovzdávať dokumenty a audio a video nahrávky z Assangových stretnutí s jeho právnikmi a spolupracovníkmi. Podľa informácií denníka spolupracoval Morales s americkou tajnou službou CIA. Od svojich zamestnancov však vyžadoval, aby tento vzťah udržiavali v tajnosti.

Špehovanie Assanga sa následne zintenzívnilo po nástupe nového ekvádorského prezidenta Lenína Morena do úradu v máji 2017. Koncom toho roku dostali zamestnanci firmy príkaz od Moralesa vytvoriť špeciálny prístupový bod do novo nainštalovaných kamier, cez ktorý by mohli Američania sledovať dianie v budove v reálnom čase. Okrem toho mali zaistiť odposluch miestností zavedením mikrofónov do hasiacich prístrojov, dekoratívnych ozdôb či na ženské toalety, kde sa Assange v obave pred sledovaním spočiatku skrýval.

Nahrávanie rozhovorov aj vyhrážky

Práve vďaka tajnému prístupu dokázali Američania odhaliť Assangove plány na útek z veľvyslanectva, kde sa od roku 2012 skrýval. 21. decembra 2017 kamery zachytili rozhovor medzi Assangom a riaditeľom ekvádorskej tajnej služby Senain Rommym Vallejom o pláne presunúť Assanga do inej krajiny za pomoci diplomatického pasu. Len pár hodín po skončení stretnutia informoval o tomto pláne ekvádorské úrady americký veľvyslanec. Na druhý deň vydali USA na zakladateľa WikiLeaks medzinárodný zatykač.

Britská polícia zatkla Juliana Assanga priamo v budove veľvyslanectva v apríli 2019 po tom, čo mu ekvádorská vláda odobrala azyl. Len pár dní pred zásahom pritom portál WikiLeaks upozorňoval, že Assange je na veľvyslanectve terčom „sofistikovanej špionážnej operácie“. Jeho video a audio nahrávky, fotografie, kópie súkromných právnych dokumentov či dokonca lekárske záznamy sa objavili v Španielsku, kde za ich nezverejnenie požadovala neznáma skupina tri milióny eur.

Zdroj: Cybersec

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *