Najhoršie na aktuálnej inflačnej situácii je, že štvrtina už minula všetky svoje úspory.

Výdavky Slovákov v uplynulých mesiacoch neustále rastú, no ich príjmy vo väčšine prípadov nie. Situácia tak vedie u mnohých k poklesu úspor, pričom viac ako štvrtine ľudí spadli finančné rezervy za rok prakticky na nulu. Ako ďalej ukázal reprezentatívny prieskum, 53% slovenských domácností malo príjmy na rovnakej úrovni, 8% hovorí o ich poklese. Na druhej strane, 39% rodín zaznamenalo za uplynulý rok vyššie príjmy v porovnaní s minulosťou. Najčastejšie si prilepšili o maximálne 200 eur mesačne. Takmer 30% opýtaných sa počas uplynulých 12 mesiacov dočkalo zvýšenia platu, 14% však s takouto požiadavkou v práci neuspelo, no najviac bolo takých, ktorí o vyššiu mzdu vôbec nepožiadali. Finančne náročný rok sa negatívne prejavuje aj na úsporách Slovákov. Väčšina z nich – 56%, musela pre vyššie životné náklady siahnuť na svoje úspory, čo sa negatívne prejavilo na ich výške. Viac ako štvrtina ľudí dokonca za uplynulý rok prišla o celú svoju finančnú rezervu.

Úbytok, či dokonca strata všetkých úspor má pre drvivú väčšinu opýtaných jasnú príčinu. V súčasnosti je ňou predovšetkým výrazné zdražovanie tovarov a služieb, ktoré v prieskume ako hlavný dôvod uviedlo až 92% respondentov. Približne 15% Slovákov však prišlo o úspory aj preto, že buď stratili prácu (8%) alebo im znížili plat (7%). Samozrejme, je tu aj 17% takých, ktorým sa znížili úspory pre mimoriadne výdavky nesúvisiace s vysokou infláciou. Ako ďalej ukázali výsledky prieskumu, za posledný rok deklaruje až 53% slovenských domácností príjmy zhruba na rovnakej úrovni ako predtým, ďalších 8% ich má nižšie. Naopak, 39% uvádza v porovnaní s minulosťou vyššie príjmy. Až šesť z desiatich domácností si však prilepšilo najviac o 200 eur mesačne.

Celkové príjmy, ale aj úspory domácností sa odvíjajú predovšetkým od toho, aké sú mesačné náklady a samozrejme príjmy jednotlivých rodinných príslušníkov. Hoci by zrejme všetci chceli zarábať viac, mnohí pre to nič neurobili. O zvýšenie platu za uplynulých 12 mesiacov nepožiadalo až 42% Slovákov. Na druhej strane, 17% ľudí dostalo vyššiu mzdu aj bez toho, aby sa toho domáhali u svojho zamestnávateľa. Aj v prípade nižších príjmov, stúpajúcich nákladoch či ubúdajúcich úsporách musia mnohí Slováci uhrádzať splátky svojich úverov. V takejto situácii je vhodným riešením konsolidácia, čiže spojenie viacerých úverov do jedného, čím sa dá v konečnom dôsledku ušetriť na mesačných splátkach, a taktiež poistenie schopnosti splácať takýto konsolidovaný úver.

Vláda Slovenskej republiky by sa tak namiesto nezmyselných hádok mala urýchlene poponáhľať pomáhať ľuďom! Ale to je žiaľ tak, aspoň pri tej aktuálnej, že na ľuďoch im nezáleží…