Americké orgány obvinili skupinu ľúbostných podvodníkov, ktorí na internete okrádali seniorov.

Tento prípad je však iba špičkou ľadovca – straty v online podvodoch každoročne výrazne stúpajú. Ministerstvo spravodlivosti USA informovalo o obvinení deviatich ľudí podozrivých z členstva v skupine, ktorá sa prostredníctvom online podvodov na vyše dvesto občanoch USA obohatila o viac ako 2 a pol milióna dolárov. Páchatelia si na vybraných sociálnych sieťach a aplikáciách na randenie či zoznamovanie s ľuďmi vyberali starších ľudí, ktorí si hľadali nových priateľov alebo partnera. Následne sa im podvodníci ozvali z falošného profilu a snažili sa nadviazať kontakt. Keď sa v komunikácii prejavili náznaky dôvery, požiadali ich o zaslanie väčšej finančnej čiastky so sľubom, že všetko vrátia. Peniaze údajne potrebovali na vyrovnanie svojich dlhov.

Prevažná časť obžalovaných pochádza z Nigérie či Ghany, niektorí mali i americké občianstvo. Teraz sa musia hájiť pred obvineniami z niekoľkých trestných činov vrátane emailových podvodov, prania špinavých peňazí či príjmu ukradnutého majetku. Fenomén známy ako ľúbostný podvod naberá s nárastom používateľov internetu na popularite. Páchatelia nemajú zábrany vydávať sa za vymyslené osoby, aby z nič netušiacich a dôveryhodných obetí vytiahli peniaze. „Akonáhle nadviažu online kontakt, vymyslia si dôvody, prečo sa osobne nestretnúť. Pandémia to uľahčila a inšpirovala nové zvraty ich príbehov.“ Tomuto fenoménu určite napomohla situácia koronavírusu. Veľké množstvo osôb ostalo v izolácii a preto sa obrátili na sociálne siete či zoznamovacie aplikácie. Naopak, podvodníci neochotu stretnúť sa ospravedlňujú protipandemickými reštrikciami.

Podľa Federálnej obchodnej komisie za minulý rok iba v USA ľudia takto prišli o viac ako 304 miliónov dolárov. Každá z obetí pritom zaznamenala stratu priemerne 2,5 tisíca dolárov. V priebehu piatich rokov sa nahlásené straty z online ľúbostných podvodov zvýšili viac než štvornásobne, pričom počet dotknutých ľudí sa strojnásobil. Úrady vo svojich radách v prvom rade apelujú na zdravý rozum. Ľudia by nikdy nemali posielať peniaze ani dary nikomu koho osobne nepoznajú. Vždy pomôže situáciu prediskutovať s niekým blízkym, no nezainteresovaným. Účinnou – no v žiadnom prípade nie stopercentnou – technikou na overenie skutočnej povahy profilu je spätné vyhľadanie fotografií zverejnených na profile. Takéto nástroje ponúka vyhľadávač Google, Bing či aplikácia TinEye. Kampaňou „Nenechám sa nachytať, stop online podvodom“ proti internetovým podvodníkom najnovšie bojuje aj Polícia Slovenskej republiky. Kampaň neupozorňuje iba na ľúbostné podvody, ale aj krádež identity, falošné súťaže či vydieranie citlivými fotografiami.

Zdroj