Tento krok sme už očakávali skôr, najmä pre doteraz historicky malé úložiská.

Tutanota oznamuje nové plány: Revolutionary s 20GB úložiskom a 15 aliasmi e-mailových adries a Legend s 500GB priestorom a 30 aliasmi e-mailových adries. Platforma zároveň oznamuje, že dosiahla desať miliónov používateľov. Od spustenia prvých platených plánov v roku 2015 sa cena Premium nezmenila. Ostali však aj malé úložiská, ktoré už nezodpovedajú súčasnosti. Krok firmy preto oceňujeme, upgrade je cestou ku lepšiemu. Napriek tomu, že v posledných rokoch pridávala firma niekoľko funkcií, zmeny v predplatnom bola viac-menej už dlhší čas očakávaná.

Pre bežných používateľov sú k dispozícii dva prémiové plány. Revolutionary stojí 3 eurá na mesiac. Používateľ získa 20GB úložiska, 15 e-mailových aliasov, neobmedzený počet priečinkov a filtrov, vyhľadávanie, režim offline, funkciu automatickej odpovede, neobmedzený počet kalendárov, zdieľané kalendáre, pozvánky do kalendára a ďalšie funkcie. Možno tu pridať tri vlastné domény. Legend stojí 8 eur na mesiac. Používateľovi ponúka 500GB úložiska, 30 e-mailových aliasov a všetky funkcie z nižšieho plánu. Používatelia však budú môcť pridať až desať vlastných domén. Bezpečnostné funkcie, ako je dvojfaktorové overovanie, spracovanie relácií, biometria a odomykanie PIN v aplikáciách, sú k dispozícii vo všetkých plánoch – či už pre bežných používateľov, alebo pre podnikateľov.

Pre podnikateľov sú k dispozícii tri plány predplatného. Essential stojí 6 eur na mesiac za jedného používateľa. Každý z nich získa 50GB úložiska, 15 e-mailových aliasov, a môže si pridať tri vlastné domény. Advanced stojí 8 eur na mesiac za jedného používateľa, pričom každý z nich získa 500GB úložiska, 30 e-mailových aliasov, a desať vlastných domén. Tretí a najvyšší balík – Unlimited – stojí 12 eur na mesiac za jedného používateľa. V ňom je zahrnuté 1TB úložiska pre každého, a 30 e-mailových aliasov. Čo je dôležité, plán ponúka neobmedzený počet vlastných domén. Tiež si možno prispôsobiť Tutanotu vlastnou značkou (logo a farby), umiestniť prihlasovanie pre svojich zamestnancov na svoju webstránku, ako aj prispôsobiť automatické odosielanie e-mailov externým príjemcom pre end-to-end šifrované správy.

Všetky biznis plány obsahujú rozsiahlu konzolu na správu zameranú na biznis, ktorá umožňuje správu tímu s viacerými rolami administrátora, správu používateľov, alebo centralizovanú fakturáciu. Tutanota pri príležitosti predstavenia nových plánov ponúka pri kúpe ročného paušálu druhý rok zadarmo. Pripomeňme, že platforma ponúka šifrovaný e-mail, a chráni súkromie používateľov. Firma chápe, aké dôležité sú tieto základné práva, najmä pre novinárov, aktivistov a informátorov. Spolu s viac ako 45 organizáciami, ako sú Tor, Mozilla a NextCloud, vyzvali tvorcov politík na celom svete, aby zastavili pokračujúce snahy o oslabenie šifrovania. Firma nechce bojovať proti sledovaniu pomocou technológie vytvorením end-to-end šifrovanej online služby; chce tiež zvyšovať povedomie ako si chrániť súkromie, ktoré je základným ľudským právom, rovnako ako práva na slobodu prejavu.

Zatiaľ je v ponuke e-mailová služba, ktorá neumožňuje e-mailové klienty, čo je škoda. Je otázne, či a kedy sa to vôbec zmení. Do budúcna by padla vhod aj cloudová služba, alebo VPN. Príde platforma aj s inými zlepšeniami? To uvidíme…  V niektorých veciach je lepší ProtonMail, ktorý je navyše oveľa známejší a minulý rok prešiel výrazným redizajnom a poslednú dobu rozširoval plány a funkcie.